Najwyższy czas, by złożyć PIT

Na złożenie deklaracji podatkowej mamy już tylko niespełna miesiąc. Warto pomyśleć o tym wcześniej, żeby uniknąć stania w długich kolejkach w urzędach w ostatnich dniach kwietnia.

W większości przypadków wypełnienie PITu nie jest zbyt skomplikowane i nie wymaga od nas żadnej zaawansowanej wiedzy. W internecie dostępnych jest wiele darmowych programów, z pomocą których wypełnienie deklaracji nie zajmie nam więcej niż 10 minut. Później zostaje już tylko dostarczyć uzupełniony PIT do przypisanego nam Urzędu Skarbowego.

Bardzo ważne jest przestrzeganie terminów wyznaczonych przez fiskusa. PITy powinny być obowiązkowo złożone do 30 kwietnia. Ci, którzy nie złożą deklaracji na czas muszą liczyć się z konsekwencjami. Urząd Skarbowy może ukarać ich mandatem do 3360 zł. Jeśli podatnik nie ureguluje tej należności, kara będzie jeszcze bardziej dotkliwa ? grzywna może sięgać nawet dziesięciokrotnej wartości mandatu, a więc 33 600 zł.

PIT można dostarczyć do urzędu osobiście ? i wciąż jest to najpopularniejsze rozwiązanie, ale również na kilka innych sposobów. Warto je znać, na wypadek gdyby długie kolejki w urzędzie zniechęciły nas do osobistego składania deklaracji.

PIT można wysłać listem poleconym. To bardzo ważne, ponieważ wybierając zwykły list narażamy się na spore ryzyko. List może nie dotrzeć do urzędu, a brak dowodu nadania sprawi, że nie będziemy mogli się bronić. Pamiętajmy też, że za datę złożenia deklaracji uznaje się datę stempla pocztowego.

Coraz popularniejsze jest też składanie PITów przez internet. Ta opcja nie wymaga od nas nawet wychodzenia z domu, przez co jest bardzo wygodna w przypadku zapracowanych osób. Pamiętajmy jednak, by nie odkładać tego na ostatnią chwilę. W ostatnich dniach kwietnia serwery przeżywają istne oblężenie, przez co złożenie deklaracji tą drogą może okazać się problematyczne.

Be the first to comment on "Najwyższy czas, by złożyć PIT"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.