Najwyższe zarobki z lokat bankowych?

Podobno na lokatach można zarobić. I podobno całkiem spore sumy. Trzeba jedynie już na starcie posiadać kilkanaście tysięcy złotych, które można zamrozić na kilka miesięcy. I znaleźć odpowiednią ofertę, która będzie dostosowana do naszych możliwości finansowych. Plan wydaje się więc prosty ? w takim razie dlaczego wciąż przez wielu Polaków lokaty są traktowane jako nieopłacalne i mało korzystne źródło zarobku?

Odsetki liczone w tysiącach?

Banki jako przykład lokat idealnych pokazują takie, na których odsetki są liczone nie w dziesiątkach czy setkach złotych, ale w tysiącach. Oczywiście takie reprezentatywne przykłady wynikają z faktu wysokiego wkładu początkowego ? rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych oraz tego, że rachunek lokatowy został otworzony na trzy lata.

Im bowiem dłużej trwa umowa, tym większe zarobki z odsetek wpływają na konto i tym więcej pieniędzy można w ten sposób oszczędzić. Niestety nie dla każdego (a właściwie dla większości) klienta takie pozbywanie się pieniędzy na kilka lat, bez możliwości ich wcześniejszego wycofania (chyba że płacąc wysokie kary) jest opłacalną opcją. Stąd lokata, z której odsetki liczone są w tysiącach, należy to zwyczajnej rzadkości i dotyczy zazwyczaj osób o wysokim statusie majątkowym, dla których zamrożenie dziesięciu, pięćdziesięciu czy stu tysięcy złotych nie stanowi żadnego problemu finansowego.

Lokata na 1000 a 10000 złotych

Jak wspomniano wyżej, wysokie zarobki z lokat wynikają z długości czasu trwania umowy, oprocentowania, ale i samej kwoty początkowej. Inne będą odsetki z lokat, które mają po 1000 lub 2000 wkładu początkowego, a inaczej takie, które rozpoczynają się od dziesięciu tysięcy. Licząc, że średnie oprocentowanie wynosi 5% w skali roku, klient banku zakładający lokatę na 1000 złotych może liczyć po pierwszym miesiącu na zysk 50zł, pomnożony razy ilość miesięcy, przez które trwa umowa.

Analogicznie lokata z wartością kapitałową 10000 złotych to już zarobki rzędu 500zł, łatwo więc wyliczyć, że przez rok można zarobić całkiem sporą sumę. Niestety tutaj banki nie mają dobrych informacji dla swoich klientów. Lokaty bankowe na wysokie kwoty są z reguły zakładane w formie długoterminowej, a więc na minimum rok. W przypadku kwot bardzo wysokich, wchodzących w setki tysięcy złotych ? czas ten jest jeszcze dłuższy – jaki? Sprawdź na tej stronie.

Banki chronią się w ten sposób przed zjawiskiem tzw. miesięcznego dochodu ? włożeniu wszystkich oszczędności na lokatę miesięczną (krótkoterminową), w rezultacie czego bank zwyczajnie nie ma czasu, aby tymi pieniędzmi obrócić (zainwestować je i otrzymać z zyskiem), a to z kolei jest dla niego kompletnie nieopłacalne.

Be the first to comment on "Najwyższe zarobki z lokat bankowych?"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.