Najpierw sprawdź w jakiej sieci jest ten numer?

W współczesnych czasach trudno sobie wyobrazić nasze życie bez telefonu komórkowego. Jest to na pewno ogromnie pomocne narzędzie ale i niestety kosztowne. Na początku rozwoju telefonii komórkowej użytkowanie telefonu było dość kosztowne. Z biegiem lat rynek ulegał większemu nasyceniu, rosła rywalizacja pomiędzy operatorami sieci komórkowych i koszty za połączenia systematycznie malały.

Znaczący wpływ na zwiększenie konkurencji między operatorami miało wprowadzenie w 2004 roku możliwości przeniesienia numeru do innego operatora. Udogodnienie to polega ma tym,ze każdy abonent ma możliwość gratis zmienić operatora GSM pozostawiając swój uprzedni numer telefonu. Od tego czasu to abonent został w zasadzie właścicielem numeru. To on przesądzał w jakiej sieci będzie używał ten numer.

Jest to na zapewne duże ułatwienie dla abonenta ale też i pewne utrudnienie. Chodzi o to, że aktualnie nie można w łatwy sposób ustalić jaka sieć obsługuje dany numer. Telefonując na określony numer warto wiedzieć w jakiej jest on sieci. Od tego bowiem zależy wielkość opłat za połączenie. W wielu przypadkach połączenie może być bezpłatne. Na przykład w sieci Play w ramach promocji,,Stan darmowy” rozmowy wewnątrz sieci są bezpłatne. W sieci Orange jest analogiczna promocja pod nazwą,,Pogaduchy na okrągło”.

W sieci T-Mobile taka promocja występuje pod nazwą,,Zawsze rozmawiaj”. W ramach tej ostatniej promocji darmowe połączenia obejmują wszystkie połączenia w ramach globalnej sieci T-Mobile co oznacza nawet bezpłatne połączenia międzynarodowe wykonywane w ramach tej sieci. Jak z tego wynika przed zainicjowaniem połączenia warto najpierw sprawdzić jaka to sieć obsługuje dany numer.