Na czym polega wędkarstwo gruntowe czyli tzw. Metoda Feeder?

Feeder fishing przez wielu uważany jest za najbardziej uniwersalną metodę połowu ryb w wodach, które są najmniej odłowione. Feeder fishing można z powodzeniem uprawiać zarówno na dużych rzekach, jak i na wodzie stojącej. Najczęstszymi „ofiarami” tej metody połowu są karpie, płocie i leszcze. Wędkarstwo feederowe jest jedną z najstarszych metod połowu ryb zarówno rzecznych, jak i w wodach stojących. Główną zaletą tej metody jest to, że można ją stosować niemal przez cały rok. Zimą do feedera wkłada się mniejszą ilość zanęty, a latem większe ilości. Warto jednak pamiętać, że stosując małą zanętę zimą, aby złowić duże ryby, trzeba będzie poświęcić dużo czasu na przygotowanie łowiska.

W takich warunkach należy stosować zanęty o dobrej zawartości energii. Jeśli chcemy złowić większą rybę, najlepiej stosować zanęty bardziej pożywne i smaczne. Głównym elementem wędkarstwa feederowego jest feeder, czyli urządzenie służące do kontrolowanego podawania zanęty na dno. Istnieją dwa rodzaje feederów – stałe, które nie poruszają się samodzielnie i muszą być przemieszczane przez żyłkę podającą, oraz pracujące, które dzięki tarciu żyłki o feeder i ciężarek pozwalają na umieszczenie zanęty w odległości nawet 100 metrów. Drugim elementem jest sama żyłka; oprócz wytrzymałości posiada ona jeszcze jedną istotną cechę, a mianowicie średnicę (aby zmniejszyć widoczność żyłki pod wodą). Przynęty gruntowe i haczyki powinny być tak dobrane, aby nie płoszyć ryb (np. stosowanie jaskrawo kolorowych gumek lub spławików może spowodować ich rozproszenie zanim zdążymy cokolwiek złowić). Ostatnią, najbardziej żmudną częścią jest wybranie odpowiedniego miejsca na rzece (głębokość wody), gdzie nie ma pływających roślin ani gałęzi drzew, które mogłyby się zaplątać w sprzęt wędkarski – odwracałoby to uwagę od zadania, jakim jest łowienie ryb! W świecie nowoczesnego wędkarstwa najważniejszym sprzętem są wędziska. Korzystają z nich zarówno początkujący wędkarze, jak i profesjonaliści, a nawet mistrz świata bez odpowiedniego sprzętu nie będzie w stanie złowić tylu ryb, co osoba uzbrojona w odpowiedni sprzęt.

Na czym polega Feeder? Wędka feeder, heavy feeder

„Feeder fishing” – magiczne słowo dla wędkarzy karpiowych. Trudno znaleźć inną metodę wędkowania, która dawałaby większą satysfakcję i możliwość złowienia dużej ryby. Do tej metody zostały stworzone specjalne wędki feeder , wyróżniające się drgającą szczytówką. Dzięki feederowi, który zapewnia regularne żerowanie, w każdym miejscu będziemy wiedzieć, czy są tam ryby przyzwyczajone do żerowania w tym miejscu. Jest to duży komfort i ułatwia planowanie kolejnych wypraw wędkarskich. Ciężarki typu feeder powinny mieć kształt, który pozwoli im utrzymać się na nogach podczas rzutów. Wędki feeder posiadają ciężar wyrzutu, który zwykle nie przekracza 100 gramów. Wędki feedery to konstrukcje o długości od 3 metrów do nawet 4,5 metra, krótsze feedery to świetne wędziska na łowiska komercyjne czy do łowienia tzw. metodą, natomiast te dłuższe to już modele do dalekiego jeziorowego rzucania lub też na rzeki. Szeroki wybór wędzisk do połowu sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Trzeba mieć też żyłkę, haczyk, wiele akcesoriów i przynęt. Nie pod każdym kątem można stwierdzić, czy ryba złapała przynętę. Dobrej jakości pudełka zanęt we są tworzone z myślą o wędkarzach, którzy chcą mieć pewność, że nie przegapią swojego połowu. Są one lekkie i wytrzymałe.

Łowienie na feedera wymaga od wędkarza odpowiedniego przygotowania i sprzętu. Najważniejsza jest dobra wędka. Wędki te wykonane są najczęściej z włókna węglowego, które jest znacznie lepsze od wędek z włókna szklanego. Mają one większą trwałość i elastyczność, dzięki czemu mają większą odporność na zginanie i wytrzymałość poprzeczną. Pręty te są produkowane w wielu długościach, ale najczęściej spotykane są 3-metrowe. Wędka feeder ma z reguły w zestawie 2 lub 3 wymienne szczytówki o różnej twardości. Drugą rzeczą, w którą musimy się zaopatrzyć, jest kołowrotek. Lepsze są kołowrotki o płynnej pracy, z większą ilością łożysk kulkowych, dzięki czemu rocker będzie pracował płynniej. Trzonek kołowrotka powinien być wykonany z aluminium, ponieważ ma większą wytrzymałość i mniejszą wagę – zwiększa to manewrowość podczas łowienia i pomaga oszczędzać energię podczas łowienia mniejszych ryb. Następnie możemy myśleć o innych akcesoriach. W odpowiednim sklepie wędkarskim z pewnością znadzie się ktoś kto pomoże dobrać odpowiedni sprzęt.

Artykuł powstał przy współpracy z sklepem wędkarskim https://www.ng24.pl/