Moda na balet powraca!

Akademia Ruchu
Balet narodził się w słonecznej Italii. Zamożne włoskie miasta, takie jak Florencja czy Siena, rozmiłowane w karnawale, tańcach i triumfach, przeżywały rozkwit zainteresowań związanych kulturą i sztuką. Nic w tym dziwnego, oto po średniowieczu-wiekach ciemnych- skrzydła swe rozpościerała nowa wspaniała epoka- Renesans. Jej cechą charakterystyczną był powrót do tradycji antycznej, szacunek dla wiedzy, rozumu lecz także sztuki. Odrodzenie skupiło swa uwagę na człowieku, ducha epoki świetnie oddaje słynna starożytna maksyma Terezjusza: Człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce.
W takiej atmosferze powraca starożytne zainteresowanie pięknem ludzkiego ciała, jego proporcjami i sprawnością fizyczną. Balet wrocław znakomicie wpisuje się w to tło. Łącząc w sobie sztukę, taniec i zabawę, staje się znakiem swoich czasów. Warto dodać, że w pierwszych inscenizacjach baletowych nie istniał jeszcze formalny podział na tancerzy i widownię. Dworzanie sami brali udział w przedstawieniu, kreując role antycznych bohaterów, bogów i herosów.
Historia lubi się powtarzać a kultura nieustannie poszukuje nowych źródeł inspiracji. Nie inaczej jest dzisiaj. Balet wraca do łask i to od razu na najwyższe pozycje!
W thrillerze psychologicznym pt. „Czarny łabędź” w reżyserii Warrena Aronofskky’ego, Natalie Portman jest baleriną w jednym z najlepszych zespołów baletowych Nowego Yorku. Walcząc o główną rolę będzie musiała zmierzyć się nie tylko ze swoimi koleżankami z zespołu, lecz także z samą sobą i ciemną stroną własnej osobowości, utożsamianą z tytułowym ?Czarnym łabędziem?.
Nie tylko Hollywood odkrywa balet na nowo. Także świat mody, kreując nowe trendy, chętnie sięga do przeszłości. Wiosenna kolekcja Chloe zachwyca eterycznymi beżami i jednocześnie namawia panie, by do wieczornej sukienki zechciały założyć balerinki.
Również fryzury aktorek takich jak Kate Bosworth, Amanda Seyfried czy Marion Cotillard zadziwiająco przypominają perfekcyjnie upięte koki tancerek.
Gdy rzucimy okiem na okładkę najnowszego singla Kanyego Westa, zatytułowanego Runway , to dostrzeżemy na niej balerinę w spódnicy tutu. A w towarzyszącym klipowi filmie o tym samym tytule raperowi towarzyszą baletnice?
Z kolei flakon luksusowych perfum Flowerbomb Viktor&Rolf, z okazji piątych urodzin ubrany został w tiulową spódniczkę a la primabalerina.
Sam balet we wrocławiu jako forma aktywności przestał być zarezerwowany dla nielicznych, wyjątkowo utalentowanych przedstawicieli obu płci. Nowojorski klub Pure Yoga z powodzeniem połączył pracę na drążku z jogą czy pracą z ciężarkami?
Polska nie pozostaje w tyle za światowymi trendami. Wrocławska Akademia Ruchu organizuje kursy baletu i demiklasyki dla dorosłych. Dziś każdy z nas może zacząć pracować ze swoim ciałem tak jak balerina!
Balet wypracował zestawy ćwiczeń rozciągających nasze ciało, pomagających w utrzymaniu jego prawidłowej pozycji kształtowania sylwetki. Jest formą aktywności zwiększającą sprawność fizyczną, gibkość, płynność i swobodę ruchu. Uczy elegancji, rozwija grację i pewność siebie. Demiklasyka to z kolei sztuka baletowa opierająca się na układach choreograficznych inspirowanych nie tylko baletem lecz także tańcem współczesnym. Uczy podstaw baletu klasycznego, pracy przy drążku, piruetów i skoków.

Be the first to comment on "Moda na balet powraca!"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.