Mieszkanie, szeregowiec czy dom? Jak wybrać typ nieruchomości dla siebie?

Jedną z najważniejszych decyzji jakie podejmujemy w dorosłym życiu jest opuszczenie domu rodzinnego i udanie się na tzw. „swoje”. To gdzie zamieszkamy w dużej mierze zależy od naszych zobowiązań zawodowych, ale przede wszystkim od możliwości finansowych – stan finansów właśnie w głównej mierze determinuje nasze decyzje odnośnie zakupu lokum.

Gdy nadejdzie już moment, w którym trzeba się zdecydować na wybór opcji mieszkania warto przed podpisaniem jakichkolwiek zobowiązań dobrze się zastanowić biorąc pod uwagę wszystkie „za” i „przeciw”. Niemalże każdy z nas marzy o własnym nawet niewielkim domu lub chociażby małym mieszkaniu. Zakup jakiejkolwiek nieruchomości – trzeba o tym pamiętać – to decyzja często na całe życie. Czy w związku z tym jesteśmy finansowo i zawodowo przygotowani na płacenie wysokich rat związanych z wieloletnim kredytem hipotecznym? Dla osób z niezłym zapleczem finansowym, świetnie wykształconych i zatrudnionych na dobrze płatnych stanowiskach zdaje się być to pytanie retoryczne. Ale jak wszyscy dobrze wiemy, większość nie ma ani zaplecza na starcie, ani wysokich zarobków.

Popularnym rozwiązaniem wśród młodych Polaków jest wyjazd zarobkowy zagranicę w celu uzyskania jakiegoś kapitału na początek zanim podejmą zobowiązania kredytowe w banku na zakup nieruchomości. Osoby bardziej ostrożne decydują się na wynajem, co ma też wiele plusów. Pozwala na częstą zmianę miejsca zamieszkania i szukania regionu najbardziej odpowiedniego dla siebie. Wynajem jest dobry, ale w zdecydowanie krótszej perspektywie czasowej. Przy kosztach wynajmu mieszkań bardziej opłacalne staje się z czasem regulowanie rat kredytu za własny lokal.

Jeśli już przebrnie się przez etap zbierania pieniędzy na własne lokum stajemy przed kolejną ważną decyzją – czy lepiej zainwestować w dom, czy w mieszkanie? W tym przypadku niekoniecznie należy zakładać dużo wyższe ceny domów od mieszkań. Wszystko zależy od determinacji w poszukiwaniach odpowiednich ofert. Można kupić dom wolnostojący np. na wsi taniej niż mieszkanie w mieście, albo też dom w zabudowie szeregowej w pewnej odległości od miasta może okazać się tańszy od małego mieszkania w tymże mieście.

Biorąc pod uwagę jak szybko rozbudowują się miasta wchłaniając kolejne wioski w bliższej i dalszej okolicy, nie trzeba przesadnie martwić się o odległości oferowanych do sprzedaży nieruchomości od miast tylko z determinacją i regularnością przeglądać ogłoszenia.

Be the first to comment on "Mieszkanie, szeregowiec czy dom? Jak wybrać typ nieruchomości dla siebie?"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.