Mieszkanie dla młodych

Informacja o wygaszaniu programu ?Rodzina na swoim? sprawiła, że wiele osób zaczęło spieszyć się z kupnem mieszkania. Niektórzy nawet decydowali się na przyspieszone śluby cywilne tylko po to, by móc skorzystać z programu, który obowiązuje tylko do końca bieżącego roku. Okazuje się jednak, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom, ?Rodzina na swoim? nie będzie ostatnim programem, który ma na celu ułatwienie młodym nabycie własnego mieszkania.

Prawdopodobnie już w połowie przyszłego roku ruszy nowy program pod nazwą ?Mieszkanie dla młodych?. Już teraz pojawiają się głosy, że nie będzie on aż tak korzystny jak ?Rodzina na swoim?, ważne jednak, że młodzi ludzie wciąż będą mieli szanse na zakup mieszkania na korzystnych warunkach.

W ramach programu ?Mieszkanie dla młodych? będzie można nabyć wyłącznie mieszkania z pierwszej ręki. Oznacza to, że mieszkania z rynku wtórnego i domy nie są nim objęte, tak jak to miało miejsce w przypadku ?Rodziny na swoim?. W rezultacie zakres nieruchomości, które można kupić na preferencyjnych warunkach jest znacznie zawężony.

Inny jest także sposób wyliczania wysokości dofinansowania. Dotacja ma wynosić 10% wartości kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania. Na dodatkowe 5% mogą liczyć rodziny z dzieckiem, zaś na kolejne 5% te rodziny, w których wciągu pięciu lat od daty podpisania umowy kredytowej pojawi się trzecie dziecko. Łącznie dofinansowanie może wynieść maksymalnie 20% wartości całej inwestycji.

Pozostałe zasady przyznawania dofinansowania zostaną przejęte z programu ?Rodzina na swoim?. Oznacza to, że z programu będą mogli korzystać zarówno single, jak i całe rodziny. Ważne, by mieszkanie, które chcemy kupić odpowiadało wyznaczonym limitom.

Be the first to comment on "Mieszkanie dla młodych"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.