Marzenia rodziców a marzenia dzieci

Zapewne wyjątkowo dobrze pamiętasz własne dzieciństwo. Nie zawsze było łatwo i przyjemnie, czasami czegoś brakowało, a same marzenia Ciebie ? jako dzieciaka nie realizowały się pod bożonarodzeniową choinką. Dziś wreszcie sam jesteś dorosły, masz pewnie własny etat, dom i oczywiście upragnione dziecko. I pewnie jak każdy odpowiedzialny rodzic starasz się mu zapewnić to, co najlepsze. Obdarowujesz nie tanimi niespodziankami, wybierasz edukacyjne zabawki dla dzieci, sięgasz po malowanki, które wreszcie czegoś dziecko rozwiną. To bardzo dobrze!

Dobrze jednak mieć na uwadze to, aby nie rozpędzić się za mocno w obdarowywaniu maluszka. Nadmiar naprawdę szkodzi. I nawet jeśli nie widzisz o tym dzisiaj, to na pewno to zauważysz. Często marzyłeś sobie by mieć moto modele na radio, więc darujesz je własnemu dziecku. To doskonale, ale czy pomyślałes chwilę z kim będzie się nim bawił, jeśli Ty będziesz bez przerwy w męczącej pracy? A może jesteś kochającą mamą, która wciąż daje pociesze lalki Annabell czy Baby Born, kultowe gry rozwijające umysł i sukienki dla lalek? To również odpowiednie ? o ile masz na uwadze, żeby swoją pociechę zabrać od czasu do czasu na spacer, do kina, czy pokazać jej odrobinę miasta.

Czas jaki spędzasz z pociechą jest dla niego niezwykle istotny i nawet oryginalne figurki czy gadżety z bajek dla dzieci ani będące na czasie zabawki nie zastąpią dziecku wesołego spojrzenia mamy i zabawy i gier z wesołym tatą. Jak nie wychować sobie krnąbrnego potomka? Przede wszystkim: nie wypełniaj od razu wszystkich dziecięcych marzeń. Nawet jeśli wiesz, że masz na to pieniądze i że chciałbyś, ale zdrowy rozum będzie lepszy niż ciągłe kupowanie w sklepach z gadżetami i zabawkami. Po drugie: zapisuj dzieci na dodatkowe zajęcia i naukę języków ale i tu trzymaj umiar. Zapamiętaj: nawet Ci, co nie zdali matury potrafią zapracować na miliard dolarów, zatem nie przymuszaj swojego dziecka do zakuwania po nocach i pamiętaj, że barwne książeczki czytane wspólnie są doskonałe, ale nie całą na dzień! O czym jeszcze trzeba wiedzieć? O tym, że nasze rodzicielskie niespełnione kiedyś pragnienia nie są pragnieniami naszych dzieci. Może maluch nie chce zostać pianistą albo chirurgiem plastycznym? Może duma o tym, by pisać bajki albo projektować animacje do bajek dla dzieci? A może jego pragnieniem jest harmonijka, a nie gra na pianinie ku oklaskom gości i rodziny. Nie popędzaj dziecka do wszystkiego, pozwól by osobiście planowało zakup zabawki, ale nie dawaj od razu mu każdej. Zostaw dziecku własny wybór, ale pokaż że nie zawsze się z nim zgadzasz. I wiedz: córka czy syn to nie stojący na podium królewicz, który musi mieć najbardziej trendy zabawki. Maleństwu wystarczy, że będziesz je kochać i szanować.

Be the first to comment on "Marzenia rodziców a marzenia dzieci"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.