Lokata sposobem na oszczędzanie

Lokaty bankowe są obecnie najlepszym narzędziem do oszczędzania. Mimo spadającego oprocentowania nadal cieszą się sporym zainteresowaniem, nie tylko tych, którzy chcą zarobić, ale również tych, którzy chcą bezpiecznie przechować swoje oszczędności. Zyski są mniejsze niż przy inwestowaniu w fundusze inwestycyjne czy papiery wartościowe, ale również ryzyko straty kapitału jest równe zeru.

Co to jest lokata?

Lokata terminowa to forma umowy z bankiem, która zakłada przelanie określonej kwoty na konto lokaty na określony czas, przed którego upływem zobowiązujemy się nie wypłacać środków własnych a bank zwróci je nam w całości wraz z naliczonym zyskiem z odsetek.

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że im większy jest nasz wkład własny, tym wyższe oprocentowanie i lepsza możliwość zarobku. Większość banków określa wysokość minimalnych wpłat a przy wyjątkowych ofertach, również maksymalną wartość wpłaty często sięgającą jedynie 20.000 złotych. Poszukując dobrej oferty należy uważnie przeanalizować te, które przedstawiają duże banki, ale również te mniejsze mogą mieć dla nas najodpowiedniejszy produkt. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na rodzaj oprocentowania i sposób kapitalizacji odsetek.

Rodzaje lokatach

Ze względu na długość trwania, najprostszym podziałem lokat jest ich terminowość. Lokatę można założyć najkrócej na okres 1 dnia, a najdłużej na 3 lata ale w rzeczywistości zdarzają się oferty sięgające nawet 10 lat. Kolejną wytyczną lokaty jest sposób naliczania odsetek. W systemie stałym, mamy możliwość wyliczenia zysków już w momencie podejmowania decyzji o lokacie. Przy oprocentowaniu zmiennym, nasze zyski uzależnione są od zmiany stóp procentowym. W przypadku lokat progresywnych nasze oprocentowanie wzrasta proporcjonalnie do okresu trwania lokaty. Haczyk pojawia się w przypadku, gdy zdecydujemy się na wcześniejszą rezygnację, czyli zerwiemy umowę przed jej zapadnięciem. Wtedy, jeśli umowa nie stanowi inaczej, uzyskamy odsetki w wartości minimalnej sięgającej często ok 2% w stosunku rocznym.

W przypadku inwestycji kwoty większej niż 50.000 złotych, większość banków oferuje klientowi możliwość negocjowania podstawowych warunków lokaty dotyczących oprocentowania i kapitalizacji odsetek. Z reguły możemy liczyć na maksymalnie 1 % więcej niż średnia wysokość lokaty.

Najpopularniejsze zdają się być obecnie e-lokaty, których założenie odbywa się zdalnie za pomocą komputera lub telefonu. Co interesujące, oprocentowanie e-lokaty jest często wyższe niż oprocentowanie lokaty zakładanej w tradycyjny sposób. Wiele z tych lokat możemy zawierać bez konieczności posiadania konta osobistego w danym banku. Również za pomocą internetu możemy dowiedzieć się więcej na temat samych lokat oraz rankingu najlepszych produktów na rynku w tym zakresie, w danym miesiącu.

Be the first to comment on "Lokata sposobem na oszczędzanie"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.