Kurtki zimowe i narciarskie

Coraz więcej białego puchu poza oknem. Pora więc zakupić odpowiednią kurtkę zimową lub kurtkę narciarską. Jak wybrać i dopasować ją do siebie o tym w tym artykule.

Jeżeli planujemy wybrać się na narty to lepszym rozwiązaniem będzie zakup kurtki narciarskiej ze względu na to że w porównaniu z kurtką zimową posiada ona więcej przydatnych rzeczy które są niezbędne na stoku takie jak: pas śniegowy który w przypadku upadku zabezpiecza nas przed przedostaniem się śniegu do środka kurtki, dodatkowe kieszenie dzięki w których możemy schować przydatne rzeczy tj. telefon, karty kredytowe i skipass. Jednak najważniejszą rzeczą które odróżnia ją od zimowej to system RECCO który umożliwia zlokalizowanie w przypadku przysypania nas przez lawinę jest to bardzo przydatny system szczególnie dla narciarzy preferujących stoki górskie o dużym nachyleniu.

To są najważniejsze elementy które różnią te kurtki a teraz rzeczy wspólne na które warto zwrócić uwagę. Zacznijmy od tego że obie kurtki muszą być wykonane z kilku warstw:

  • warstwa wewnętrzna najlepiej z membraną która odprowadzi nadmiar wilgoci (potu) który powstaje podczas aktywności fizycznej
  • warstwa pośrednia która zapewnia nam komfort termiczny
  • warstwa zewnętrzna która zabezpiecza kurtkę przed uszkodzeniem dlatego musi ona być wykonana z trwałego materiału najczęściej jest to poliester

Poza budową kurtki warto zwrócić uwagę na dwa parametry tj.  wodoodporność i oddychalność. Określają one ile kurtka umożliwia przepływu powietrza oraz ile może się przedostawać wody przez warstwy w ciągu 24 h. Powinny one oscylować w granicach 4000 – 7000. Poza tymi parametrami warto zwrócić uwagę czy dana kurtka narciarska lub zimowa posiada laminowane szwy które wzmacniają wytrzymałość w miejscach w których jest najbardziej ona narażona na przepuszczalne wody.

Poza tym warto zwrócić uwagę na ilość kieszeni i kolorystykę ale te parametry każdy musi określić sobie sam względem swojego charakteru i stylu.

Kierując się wyżej wymienionymi kryteriami możemy spokojnie wybierać idealną kurtkę do swoich potrzeb.

Be the first to comment on "Kurtki zimowe i narciarskie"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.