Kora kamienna jako ciekawy zamiennik kory drzewnej

Chyba każdy z nas lubi i dąży do tego, aby jego otoczenie wyglądało estetycznie i było funkcjonalne. Ogród jest uważany za wizytówkę domu. Ma cieszyć oko i poprawiać nasze samopoczucie. Każdy detal aranżacyjny ogrodu jest niesamowicie istotny, gdyż ma wpływ na ostateczny wygląd przestrzeni relaksu. Jednym z nieodzownych elementów dekoracyjnych stosowanych w ogrodach są kamienie ozdobne. Pięknie dopełniają wygląd rabat kwiatowych, idealnie prezentują się na ścieżkach ogrodowych lub w bardziej wymyślnych konstrukcjach, takich jak fontanny. Używając kamieni dekoracyjnych w ogrodzie, mamy pewność, że to dekoracja na długie lata.

Właściwości kory kamiennej

Kora kamienna to naturalny surowiec używany jako element dekoracyjny. Bezapelacyjnie świetnie spełnia się w roli kruszywa, które umieszczone na rabatach ma za zadanie wypełnić pustą przestrzeń pomiędzy roślinami. Poza tym przyczynia się do poprawy jakości gleby, delikatnie ją zakwaszając, co lubi naprawdę dużo różnych gatunków roślin ozdobnych. Dzięki zastosowaniu kory kamiennej w wydzielonych miejscach w ogrodzie, mamy szansę na przewagę w nierównej walce z chwastami, które wyrastają niemalże z prędkością światła. Gleba pokryta kamieniami jest obciążona, dzięki czemu chwasty mają znacznie utrudnione zadanie. Spowolniony wzrost tych niechcianych roślin wpływa korzystnie na kwiaty, które zasadziliśmy. Waga kory kamiennej jest jej ogromną zaletą. W przeciwieństwie do lekkiej kory drzewnej nie zostanie wywiana z docelowego miejsca. Dzięki swojej wadze pozostanie na rabacie czy ścieżce na stałe, a my nie musimy martwić się o uzupełnianie kory.

Właściwości kory drzewnej

Kora drzewna jest naturalnym surowcem, który możemy stosować w naszych ogrodach. Jak wiadomo, kora jest czerpana z różnych gatunków drzew ? najpopularniejsza w Polsce jest kora sosnowa. Powstaje podczas obróbki drewna. Jej dużą zaletą jest przyjemny leśny zapach, który docenia wiele osób. Należy pamiętać o tym, że kora drzewna ma kwaśny odczyn pH, co wpływa na glebę oraz na rośliny, które nią podsypiemy. Zrębki kory możemy kupić w różnych wariantach ? mniejsze i większe elementy oraz korę sortowaną lub bardziej zanieczyszczoną. Zazwyczaj pakowana jest w worki foliowe o różnych pojemnościach. Istotną wadą kory drzewnej jest to, że jest ona bardzo lekka i większe podmuchy wiatru mogą wywiać ją spod zasadzonych w ogrodzie roślin. Jeśli chcemy zachować ładny efekt wizualny oraz odpowiednie zakwaszenie gleby, musimy być przygotowani na dokupowanie kory drzewnej i jej uzupełnianie.

Różnice w cenie kory drzewnej i kory kamiennej

Cena kory sosnowej za worek o pojemności 50 litrów zaczyna się od 10 zł. Często ceny kory drzewnej podaje się także w złotówkach za 1 m3 (od ok. 30 do 70 zł). Cena kory kamiennej podawana jest najczęściej za 1 tonę tego surowca – ok. 300 zł netto. Różnice cenowe wynikają z trwałości oraz pochodzenia tych materiałów. Jednak największe znaczenie ma tutaj oczywiście waga. Kora kamienna, czyli gnejs, to nic innego jak rodzaj kamienia. Jak wszyscy doskonale wiemy, kamienie są znacznie cięższe niż kora drzew.

Kamienie dekoracyjne – możliwości zastosowania kory kamiennej

Kora kamienna jest rodzajem kamieni ozdobnych stosowanych jako elementy dekoracyjne w prywatnych ogrodach oraz w przestrzeni pożytku publicznego. Bardzo często wybierana jest jako kruszywo wypełniające rabaty kwiatowe oraz jako materiał na ścieżki ogrodowe, wydzielające w estetyczny sposób poszczególne strefy. Jednak możliwości zastosowania kory kamiennej jest więcej. Może posłużyć jako budulec do zrobienia małej fontanny ogrodowej, która z pewnością stanie się oryginalnym miejscem, przy którym możemy się zrelaksować, wsłuchując się w cichy szum wody.

Jak widać, kora kamienna to świetny kamień do ogrodu. Dzięki niej stworzymy piękne zakątki w naszym przydomowym zaciszu. Jeśli potrzebujemy idealnego kruszywa do wypełnienia rabat z roślinnością, zdecydowanie powinniśmy postawić na korę kamienną. Świetnie radzi sobie w trudnych warunkach, chroni nasze rośliny przed zarastaniem chwastami – a jak wszyscy wiemy, pielenie rabat zabiera zwykle dużo czasu, który przecież możemy poświęcić na coś znacznie przyjemniejszego. Kora kamienna powinna znaleźć się w każdym ogrodzie.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia naturalnego https://kamienie-dekoracyjne.pl/