Kolor domu – trudny wybór?

Po wybudowaniu domu i przygotowaniu bazowej warstwy elewacji przychodzi pora na wybór koloru zewnętrznych ścian. Pomalowanie domu od zewnątrz jest dużo trudniejsze i kosztowniejsze od zmiany koloru sypialni czy salonu, warto zatem dobrze zastanowić się, jaki kolor będzie odpowiedni.

Projekty domów niejednokrotnie zakładają kolor elewacji danego domu. Jest to zwykle odcień dobrany przez architekta będącego autorem całego projektu domu, bowiem on najlepiej jest w stanie ocenić, jaki kolor będzie najlepiej prezentował się na stworzonym przez siebie kształcie i stylu domu. To nie oznacza jednak, że przy wyborze koloru możemy odłożyć projekty domów na bok i samodzielnie wybrać barwę ścian, kierując się swoimi upodobaniami, marzeniami lub miejscem, w którym dom został wybudowany. Oto kilka wskazówek, jak odpowiednio wybrać tonację domu.

1.Dobierz kolor do stałych elementów

O ile nie wykonujesz kompletnej renowacji swojego domu, posiada on kilka ciężkich do zmiany elementów, które już w jakiś sposób go definiują. Mowa tu o takich elementach, jak dach, ramy okien, drzwi wejściowe, elementy kamienne, podjazd do garażu czy płot. Kolor ścian powinien harmonizować z tymi elementami, aby wszystko pasowało względem siebie. Odcień farby musi zatem pochodzić z tej samej palety barw (ciepłych lub zimnych).

2.Określ styl Twojego domu

Zależnie od tego czy posiadasz dom w stylu nowoczesnym, wiktoriańskim, wiejskim czy każdym innym, kolor ścian powinien z nim odpowiednio współgrać. Nieostrożny wybór koloru może skutkować nieco komicznym efektem, z którym będzie trzeba żyć latami. Czerwień może wyglądać zabawnie na domu o prostych, geometrycznych kształtach i zmienić go w twór przypominający supermarket, za to będzie się uroczo prezentować na domu w stylu staroangielskim.

3.Pomyśl o efekcie końcowym

Dom każdorazowo tworzy pewną całość z infrastrukturą znajdującą się dookoła. Zastanów się, z czym sąsiaduje Twój dom. Czy jest on odizolowany od wszelkiej zabudowy, czy może tuż za płotem znajduje się inny, podobny dom lub sklepy? Ważny jest całościowy wygląd ulicy oraz krajobraz, jaki Twój dom tworzy z otoczeniem. Jeżeli chcesz wyróżnić swój dom na jego tle postaw na kolory jaśniejsze i żywsze. Jeśli jednak wolisz, aby był raczej ukryty i niezauważalny, wybierz kolor brązowy lub ciemnoszary – to skutecznie odciągnie niepożądanych gapiów.

4.Wybierz trzy lub więcej odcieni danego koloru

Nigdy nie polegaj na odcieniu farby widniejącym na próbniku zlokalizowanym w sklepie lub na wiaderku. Pamiętaj, że kolor może prezentować się zupełnie inaczej po nałożeniu go na ścianę. Kup zatem przynajmniej trzy odcienie wybranego koloru w małych ilościach i pomaluj po kawałku ściany w mało widocznym miejscu (na tyłach ogrodu lub za krzakiem). Poczekaj na wyschnięcie i oceń, który odcień podoba Ci się najbardziej. Pamiętaj, że kolor może prezentować się zupełnie inaczej o różnych porach dnia i innych stopniach nasłonecznienia. Jeżeli jedna z barw wygląda dobrze o każdej godzinie, dopiero wtedy udaj się do sklepu po całe wiadro farby.

Szukasz Specjalistów do mycia okien i elewacji? Zapraszamy – Gorilla.Rocks – Mycie okien Wrocław

Be the first to comment on "Kolor domu – trudny wybór?"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.