Jesteś mieszkańcem Poznania, codziennie dojeżdżasz do pracy w gigantycznych korkach obiecując sobie, że od jutra jeździsz rowerem, a kolejki w supermarketach doprowadzają cię do szewskiej pasji? Brakuje Ci zieleni, śpiewu ptaków, ciszy i spokoju? Zdobądź się na odwagę i zmień coś w swoim życiu. Wyjedź z miasta w sąsiedzko położone, a jednak jak bardzo odmienne rejony – idealne będzie tu Biedrusko!
Prawie jak w mieście
Biedrusko jest położone niespełna 6 kilometrów od granic Poznania, w gminie Suchy Las. Być może słyszałeś o tej miejscowości w kontekście jej specyficznego charakteru, jako, że funkcjonuje tam jednostka wojskowa, zarządzana przez Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Wojsko nie ma jednak wielkiego wpływu na życie miejscowych, jako, że po roku 2000 armia zaczęła pozbywać się swoich terenów i obiektów, niejednokrotnie sprzedając je osobom prywatnym – stąd dziś Biedrusko rozwija się w zupełnie inny sposób, niż jeszcze 20 czy 30 lat temu. Dzięki swojemu nieznacznemu oddaleniu od Poznania bardzo łatwo jest się skomunikować z aglomeracją, skorzystać z infrastruktury miejskiej czy dojechać do Poznania do miejsca pracy.
Zasoby naturalne
Biedrusko słynie na cały region dzięki licznym zasobom naturalnymi, dlatego jest to idealne miejsce do zamieszkania dla miłośników przyrody.
Obszar Chronionego Krajobrazu Biedrusko jest jednym z niewielu obszarów Wielkopolski, gdzie flora i fauna tak doskonale zachowały się w swoim naturalnym środowisku. Na tym obszarze widać bardzo niewielką ingerencję człowieka w naturę, stąd tak liczne siedliska zwierząt i roślin. Właściwie cała przestrzeń pola wojskowego w Biedrusku znajduje się pod ochroną, a Obszar Chronionego Krajobrazu Biedrusko jest tak wyjątkowy dzięki:
– ogromnemu zróżnicowaniu krajobrazowemu, z przewagą krajobrazów naturalnych,
– bogactwu flory i fauny,
– bardzo wysokiemu współczynnikowi pokrycia lasu,
– obecności unikatowych i zanikających biocenoz (torfowisk, lasów łęgowych),
W obrębie Obszaru Chronionego Krajobrazu Biedrusko znajduje się:
– 550 gatunków roślin naczyniowych (36 gatunków objętych ochroną prawną: m.in. krwawa orchidea, pyszny goździk, rosiczka okrągłolistna, bluszcz pospolity),
– 170 zbiorowisk roślinnych o podstawowym znaczeniu (roślinność wodna, trzcina, źródło, łąka, torf),
– Zabezpieczenie rynsztoka nad jeziorem Glinnowiec, który jest interesującym kompleksem przyrodniczo-krajobrazowym),
– aleja drzew: robinia, wierzba i lipa,
– gęsta sieć hydrologiczna, z towarzyszeniem wody, bagien, torfu, łąki, krzewów i roślinności leśnej,
– płazy: traszki, kumak nizinny, ropucha szara i ropucha ziemna, żaby zielone i brązowe,
– drób: orzeł bielik, latawiec, myszołów, sokół, pustułka, jastrząb, krogulec, sowy, łabędź niemy, gęgawa, kaczki, perkoz, dzięcioł, korzeń oko, czerwonak,
– ssaki: dziki, daniele, sarny, jelenie europejskie, lisy, króliki, zające, borsuki, gronostaje, bobry.
Jak widzisz, dla osób kochających przyrodę, obserwację ptaków, roślin i zwierząt, a pracujących zawodowo w Poznaniu nie ma lepszego miejsca do życia, niż Biedrusko. Odwiedź stronę internetową www.mieszkaniawbiedrusku.pl aby dowiedzieć się więcej na temat nowo powstającego kompleksu nowoczesnych mieszkań w atrakcyjnych cenach. Być może i ty spełnisz swoje marzenia o własnym domu pod lasem!