Kierowcy nie płacą OC!

Niemal każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że opłacanie ubezpieczenia OC w naszym kraju jest obowiązkowe. Świadomość ta nie zawsze jednak idzie w parze z faktycznym wywiązywaniem się z tego obowiązku.

Okazuje się, że ponad 200 tys. kierowców poruszających się na co dzień po polskich drogach nie opłaca OC. Jeśli któryś z nich spowoduje wypadek, kosztami naprawy poszkodowanego auta obarczani są pośrednio kierowcy, którzy regularnie opłacają składki. Tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku straty z tego tytułu wyniosły ponad 35 mln złotych. To aż o 1/3 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Nic dziwnego, że solidni kierowcy, opłacający ubezpieczenie są poirytowani tym faktem.

Być może już niedługo liczba kierowców nieopłacających OC gwałtownie się zmniejszy. Ma w tym pomóc automatyczny system wykrywania nieubezpieczonych kierowców. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny posługuje się nim już od jakiegoś czasu. Na podstawie bazy danych udostępnianej mu przez firmy ubezpieczeniowe, wychwytuje kierowców, którzy nie opłacają ubezpieczenia. Jeśli brak ubezpieczenia zostanie potwierdzony, kierowcy grozi kara finansowa. Jej wysokość jest uzależniona między innymi od długości okresu, w którym kierowca nie opłacał składek za swój pojazd.

Dlaczego kierowcy wykręcają się od opłacania składek OC? Zwykle z powodu oszczędności. Jedni nie znajdują pieniędzy na ubezpieczenie w domowym budżecie, inni świadomie rezygnują z jego opłacania. Do tej drugiej grupy zaliczają się przede wszystkim młodzi kierowcy, którzy muszą liczyć się z większymi opłatami niż ich bardziej doświadczenie koledzy. Kupując samochód za 2-3 tys. zł nie chcą płacić za ubezpieczenie kilkuset złotych.

 

Be the first to comment on "Kierowcy nie płacą OC!"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.