Kamery internetowe

Kamera
W jaki sposób to możliwe, że od paru lat takim dużym powodzeniem cieszą się kamery internetowe, kamery przemysłowe, gps?y, a nawet noktowizory, podsłuchy i wszelkie inne urządzenia, które umożliwiają śledzić, podpatrywać, szpiegować?

Obserwacja dostarcza informacji a ta obecnie świadczy o funkcjonowaniu każdej firmy , która prowadzi działalność na rynku. Informacja stanowi 'towar’ na rynku, pozwala na szybkie sprawdzenie zmian, nieprawidłowości a tym samym na natychmiastowe reagowanie i zapobiegnięcie wielu niesprzyjającym wydarzeniom.

Wiele firm zakłada kamery online aby kontrolować jak pracują jego podwładni, dzięki czemu menedżerowie potrafią wychwycić nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizacji. Skutkiem tego nie musi być definitywnie wyrzucenie z pracy pracownika, lecz równie dobrze wyciąganie wniosków i wdrażanie dobrze dobranych form motywacji, udoskonalania procesów produkcji, zauważanie braków personalnych itp.

Sprawdza się to nie tylko we wspomnianym biznesie ale również i w życiu prywatnym. W wielu przypadkach na przykład małżeństwa decydują się na montowanie systemów sprawdzających opiekunki do dzieci, kamerki internetowe umożliwiają obserwację czy ich dziecku pozostawionemu pod opieką poniekąd obcej osoby nie dzieje się krzywda.

Bezpieczeństwo ? to kolejna kwestia, kamery online (m.in. kamery drogowe lub kamery na lotniskach) dodają komfortu psychicznego, poczucia bezpieczeństwa, spokoju, pomagają w uchwyceniu złodzieja, czy sprawcy innego wykroczenia zanim dojdzie do kradzieży czy poważniejszej tragedii.

Lecz nie ma się co oszukiwać, przesadny system kontroli w wielu przypadkach podyktowany jest chęcią panowania nad innymi. Wcielając się w postać książkowego ?wielkiego brata? czujemy się silniejsi a stojący pod drugiej stronie obiektywu czują się przez to mało komfortowo z myślą, że ktoś kontroluje każdy ich krok. Sytuacja trochę niepokojąca, lecz dosyć często spotykana. Podpatrywanie innych może być także podyktowane czystą ciekawością, różnego rodzaju telewizyjne reality show pokazują, iż,że chętnie żyjemy życiem innych, obserwować co się u kogoś dzieje, przejmować się jego troskami, śmiać się z cudzych zabawnych zdarzeń. Taki świat znakomicie został przedstawiony w filmie ?Truman Show?; po jednej ze stron historia człowieka, którego całe życie jest wyreżyserowane i kręcone 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Po drugiej stronie ukazany 'społeczny analfabetyzm’, ludzie ślepo wpatrzeni w życie obcej osoby, ludzie ukazani wręcz groteskowo, nie mający własnych zajęć, ślepo podążający w świat przeżyć osoby pokazanej z ekranie telewizora.

Era internetu daje dodatkowe możliwości, są nimi kamery internetowe, które instalowane są w różnych miejscach miast, na plażach, w górach, pokazujące na bieżąco życie ludzi, zwierząt, przyrody. W jednej chwili możemy 'znajdować się’ na plaży na Majorce, a w drugiej w górach w Argentynie ? możliwości są nieograniczone.

Ważne jest jednak jedno ? niech kamery czemuś służą, patrząc na innych inspirujmy się, zdobywajmy wiedzę, wyszukujmy pomysły, ale doświadczajmy sami, aby do końca nie zatracić się w cudzej rzeczywistości.