Jakie właściwości posiada polistyren ekstrudowany XPS i gdzie można go używać

Izolacje cieplne stanowią jedno z istotniejszych i trudniejszych wyzwań we współczesnym budownictwie. Ich życie zaczyna się już na etapie projektu a kończy, nierzadko, po kilkudziesięciu latach użytkowania obiektu. Nowoczesna izolacja musi być lekka, trwała i łatwa w aplikacji. Stąd miejsce w świecie ochrony termicznej znalazł spieniony polistyren, potocznie nazywany styropianem. Jego właściwości z powodzeniem są wykorzystywane już od kilkudziesięciu lat.

Rynek rozróżnia dwa podstawowe rodzaje spienionego polistyrenu:

  • styropian EPS ze strukturą otwarto komórkową
  • styropian XPS o zamkniętej strukturze porów

Ten ostatni jest niezwykle atrakcyjnym materiałem izolacyjnym. O jego potencjale stanowi niemalże całkowita odporność na działanie wody, co sprawia, że nawet w zanurzeniu zachowuje założony współczynnik przewodzenia ciepła. Styropian XPS bardzo często jest zwyczajowo określany styrodurem, jednakże należy zaznaczyć, że Styrodur XPS jest nazwą handlową, zastrzeżoną przez firmę BASF.

Polistyren ekstrudowany XPS – czym się charakteryzuje?

Do podstawowych zalet tego materiału należy zaliczyć:

  • bardzo niską nasiąkliwość, która przy stałym zanurzeniu wynosi od 0,3 do 0,7%,
  • bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną – naprężenia dla ściskanej płyty xps wynoszą od 200kPa do nawet 700kPa przy 10% odkształceniu, w zależności od klasy,
  • znacznie większą, niż styropian EPS, wytrzymałość na zginanie (sztywność),
  • zwartą, jednorodną budowę (w przeciwieństwie do EPS, styropian XPS nie kruszy się),
  • niski współczynnik przewodzenia ciepła od 0,035 do 0,045 W/mK, nie zmieniający się w czasie pod działaniem wody.

Styropian ekstrudowany XPS i „zwykły” EPS, pomimo wykonania z tego samego materiału, zasadniczo różnią się parametrami wytrzymałościowymi, które dla polistyrenu otwarto komórkowego, kończą się na 300kPa. Jedynym wspólnym mianownikiem dla obu rodzajów jest w zasadzie tylko współczynnik przewodzenia ciepła.

Gdzie stosować styropian ekstrudowany XPS?

Płyty XPS znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie izolacja cieplna jest obciążona działaniem wody:

  • przy docieplaniu fundamentów,
  • jako podkłady pod posadzki, szczególnie w budownictwie przemysłowym i rolniczym, garażach, saunach, basenach,
  • na stropodachy i dachy odwrócone.

Styropian budowlany XPS może zostać użyty także w każdym innym miejscu a zwłaszcza tam, gdzie wymagana jest duża twardość i wytrzymałość.

Jak dobierać grubość płyt XPS?

Ze względu na obowiązujące w tym zakresie przepisy o racjonalnym gospodarowaniu energią, za dobór odpowiedniej grubości izolacji zawsze odpowiada projektant. Poprzedza go obliczeniami, uwzględniającymi rodzaj i grubość ścian, specyfikę budynku i strefę klimatyczną.

Płyty XPS różnej grubości można zakupić w sklepie Styrnet i odebrać osobiście w magazynie lub skorzystać z opcji zakupu z dostawą.