Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym jak to jest być na wysokości stu pięćdziesięciu metrów i wisząc na jednej linie przyczepionej do iglicy Pałacu Kultury i Nauki fotografować Warszawę? Czy wiesz jakie trzeba ustawić parametry aparatu, żeby zdjęcia wykonane w ten sposób jak najlepiej odzwierciedlały rzeczywistość? Nie? W takim razie koniecznie musisz odwiedzić kursy fotografii, na których nauczysz się podstawowych praw dotyczących ekspozycji. Nauczysz się czym jest głębia ostrości, czas naświetlania, ogniskowa i przysłona. W wypadku fotografii teoria jest niezbędna, by móc później, łącząc ją z praktyką osiągnąć upragniony efekt. Kiedy już osiągnie się podstawy potem pozostaną już tylko warsztaty fotograficzne, na których zdobędziesz doświadczenie praktyczne. Nie ma nic prostszego. Oczywiście dla każdego fotografa ważna jest instrukcja obsługi aparatu – to będzie pierwszy Twój kontakt z Twoim własnym aparatem, jednak nie martw się.
Przesłona i korekta ekspozycji nie będą brzmiały tajemniczo dla Ciebie, po tym jak nauka fotografii będzie za tobą. Potem pozostanie już tylko wspaniała zabawa i rozrywka związana z wykonywaniem ekstremalnych zadań fotografa reportera, albo uciążliwa, ale bardzo dochodowa praca fotografa mody, kiedy modelki będą bardzo znudzone, a ty będziesz je błagał, żeby jeszcze chwilę wytrzymały. No cóż, życie fotografa nie jest może usłane różami, ale satysfakcja jest gwarantowana. Najważniejsze, że bycie fotografem łączy w sobie pracę z hobby.
No i jeszcze byłoby mieć dobrze jakiś porządny aparat albo zamiast niego wypasione lustrzanki – bez dobrego sprzętu niby fotografem można być, ale jednak z porządnymi aparatami to coś całkiem innego.