Jak zdrowo rozpocząć bieganie?

Bieganie ostatnio stało się znaną formą spędzania wolnego czasu, która oprócz tego plusu posiada także korzystny wpływ na zdrowie naszego organizmu. Wielu z nas niezmiernie ciężko się do tego zmobilizować, a nawet jeżeli to im się uda, to często nie przestrzegają kilku zasad, których nie można lekceważyć.

Zasady

1. Zdrowe biegi => zdrowy biegacz => brakuje tylko sportowego obuwia! Bez odpowiednich butów Twoje stopy mogą ucierpieć, szczególnie podczas biegów po chodniku lub solidnie ubitej glebie. Bóle mięśni, bóle pleców, nagniotki – nie brzmi to mile, więc nie nie ryzykuj, pójdź do lepszego sklepu sportowego i poproś o pomoc fachowców – tylko pamiętaj o tym by powiedzieć im gdzie chciałabyś rozpocząć bieganie!

2. Nie wolno zapomnieć o przygotowawczym rozciąganiu przed samym biegiem. „Nieprzygotowane” mięśnie są sztywne i jeśli w takim stanie przystąpimy do biegania, to niestety zwiększamy ryzyko wystąpienia kontuzji.

3. Nabyłaś już najlepsze buty do treningu? Dbaj o nie jak najlepiej możesz, gdyż po kilku miesiącach ciągłego noszenia mogą najzwyczajniej w świecie ulec zniszczeniu. Zwracaj uwagę głównie na stan podeszwy!

4. Systematycznie biegając, powinno się zadbać o jakiś dobry tryb odżywiania. Diety dostarczają bowiem tych wartości odżywczych, które w zwykłym repertuarze nie znajdziemy. Przykładem diety, którą mogę polecić jest dieta hiszpańska.

5. Nigdy nie zaczynaj biegać z pustym żołądkiem. Pamiętaj, aby Twój posiłek spożywany przed biegami był lekki.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że mój krótki artykuł pomoże Wam w zrozumieniu kilku zasad biegów. Zupełne zlekceważenie skutkuje spadkiem efektywności naszej aktywności.