Jak zaoszczędzić na lekach?

Wizyta w aptece niejednego z nas przyprawia o szybsze bicie serca. Nie da się ukryć, że ceny medykamentów są bardzo wysokie. Wykupienie wszystkich leków, które przepisał nam lekarz zwykle poważnie nadwyręża domowy budżet.

Niestety – zdrowie jest najważniejsze i nie powinno się na nim oszczędzać, nawet jeśli będziemy musieli zrezygnować z niektórych przyjemności. Istnieje jednak sposób na to, by choć częściowo ograniczyć wydatki w aptece, zyskując pieniądze na inne zakupy. Wystarczy zapytać lekarza lub farmaceutę o tańsze zamienniki leków.

Odpowiedniki leków to preparaty, które zawierają taką samą substancję czynną, jak leki podstawowe, kosztują jednak znacznie mniej.

Jak to możliwe?

Bardzo często okazuje się, że firmy farmaceutyczne narzucają spore marże na ceny leków, aby podnieść swój zysk.

Zamienniki są zwykle produkowane przez mniej znane koncerny, które nie potrzebują tak dużych nakładów na reklamę. Używając tej samej substancji czynnej, zmieniają jedynie dodatki i opakowanie leku. W efekcie leki, które produkują, mimo iż tak samo skuteczne jak leki wielkich korporacji mogą być znacznie tańsze.

Obecnie każda apteka ma obowiązek informowania pacjentów o możliwości nabycia tańszych leków. Przy najbliższej wizycie w aptece warto zapytać o taką opcję i przekonać się, jak wiele można zaoszczędzić dzięki tańszym zamiennikom.