Złoto płatkowe to kruszec po bardzo dokładnej obróbce, mający postać płatków o przeciętnych wymiarach 8x8cm i grubości 0,1 lub 0,5?m.
Stosuje się go głównie w pozłotnictwie. Można z niego tworzyć płatki o odmiennych kolorach, łącząc drobiny złota ze stopem powstałym z miedzi, platyny lub srebra. Dzięki temu, płatki nabierają zabarwienia czerwonego bądź zielonkawego. Trzeba jednak liczyć się z tym, że barwione złoto jest mniej trwałe, ponieważ szybciej ulega korozji.
Kruszec może być używany zarówno do pozłacania innych metali, ale też drewna, co poszerza zakres jego wykorzystania.
Co więcej, złoto płatkowe może znaleźć zastosowanie w gastronomii, służąc do dekorowania wykwintnych deserów. Bywa również przydatne w medycynie, przy leczeniu stanów zapalnych stawów. Inwestując w złoto w formie płatkowej, nie należy spodziewać się znacznych dochodów. Ze względu na niską gramaturę, jest ono raczej tanie. Mimo tego, osoby przedsiębiorcze będą potrafiły wykorzystać płatki do stałego zarobku. Chcąc zainwestować w większe ilości złota w takiej postaci, najlepiej jest nawiązać kontakt ze złotnikami, muzeami, właścicielami firm meblowych używających złota do dekorowania.
Możemy wtedy znaleźć źródło złota o niskiej cenie i odsprzedawać je swoim kontrahentom, którymi będą osoby czy firmy korzystające ze złota do pozłacania swoich wyrobów bądź do prowadzenia prac konserwatorskich. Ponadto, ciekawą formą inwestycji jest zakup pozłacanych dzieł sztuki.
Czerpiemy z tego podwójną korzyść, posiadając atrakcyjną ozdobę mieszkania, a dodatkowo dysponując przedmiotem z elementami złota.