Jak wybrać biuro tłumaczeń

Musimy przetłumaczyć pewien certyfikat albo zorganizować konferencję z udziałem tłumaczy? Oto parę wartościowych wskazówek, gdzie się udać.
Agencji oferujących tłumaczenia przysięgłe języka angielskiego są teraz setki. Zanim zdecydujemy się na jedno z nich, zwróćmy uwagę na kilka czynników.

Każde dobre biuro tłumaczeń przynajmniej raz w roku organizuje kilkutygodniowe staże tłumaczeniowe. Praktyki skierowane są zazwyczaj do studentów maksymalnie trzeciego roku studiów na kierunkach lingwistycznych.

Ambitny program stażowy obejmuje szkolenie w zakresie korzystania ze specjalistycznego oprogramowania dla tłumaczy m.in. programu do wspomagania tłumaczenia np. OmegaT, edytorów tekstów i arkuszy kalkulacyjnych np. LibreOffice, programów do zapisu tłumaczenia ścieżki dźwiękowej np. Gnome Subtitles, do rozpoznawania tekstu w pliku graficznym oraz obróbki plików typu pdf.

Dla przyszłego tłumacza ważnym doświadczeniem jest kontakt z klientami i tłumaczami, prowadzenie rozmów telefonicznych i pisanie e-maili zarówno po polsku, jak i w języku francuskim. Wszystkie prace wykonywane przez studenta powinny być nadzorowane przez odpowiedzialnego za przebieg stażu tłumacza.
Zanim zlecimy tłumaczenie, poprośmy w biurze o szacunkową wycenę tłumaczenia, dowiedzmy się o nieprzekraczalny termin jego realizacji i termin zapłaty. Porównajmy oferty paru biur.
Warto pamiętać, że tłumaczenia medyczne i farmaceutyczne wykonywane są przez dwie grupy tłumaczy: zawodowych tłumaczy medycznych oraz przez lekarzy, świetnie znających języki obce, zazwyczaj angielski, niemiecki, hiszpański lub francuski. Wbrew powszechnemu przekonaniu tłumaczenie medyczne nie musi być przygotowywane przez lekarza specjalistę. Bez porównania lepszymi tłumaczami okazują się absolwenci filologii, którzy w swojej praktyce zawodowej poświęcili się całkowicie tłumaczeniom medycznym. Takich zawodowców jest niestety bardzo niewielu.
Pamiętajmy, że tłumaczenia przysięgłe mogą być sporządzane tylko przez tłumaczy przysięgłych afiliowanych przy Ministrze Sprawiedliwości RP. Tłumacz przysięgły to ktoś, kto musi najpierw ukończyć kierunkowe (filologiczne lub lingwistyczne) studia magisterskie, a potem zdać niezwykle trudny egzamin przed specjalną wieloosobową komisją. Egzamin ten potwierdza absolutną biegłość w wykonywaniu tłumaczeń pisemnych i ustnych, zarówno na polski, jak i z polskiego. Spytajmy, czy nasze biuro naprawdę współpracuje z tłumaczami przysięgłymi.
O sukcesie tłumaczenia symultanicznego decyduje profesjonalny sprzęt. Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym sposobem transmisji tłumaczenia symultanicznego jest bezprzewodowa transmisja wykorzystująca podczerwień. Zapewnia ona wysoką jakość dźwięku i odporność na zakłócenia. W skład systemu dystrybucji w podczerwieni, zwanej potocznie symultaną, wchodzą: nadajnik, promiennik oraz odbiorniki. Dla uczestników wydarzenia najważniejsze są oczywiście odbiorniki. Znajdujące się w nich przełączniki kanałów umożliwiają wybór odpowiedniego języka, a co za tym idzie – i tłumaczenia, które odsłuchuje się przez słuchawki. Profesjonalne systemy do tłumaczeń kabinowych to jednak również mikrofony, głośniki, wzmacniacze, słuchawki, kable, ładowarki akumulatorów oraz dwu- lub trzyosobowe kabiny dla tłumaczy.
W ofercie profesjonalnego biura powinny się znajdować nie tylko zwykłe tłumaczenia dla studentów, ale także tłumaczenia ustne. To one świadczą o randze firmy. Organizacja tłumaczeń ustnych nie jest rzeczą prostą, zwłaszcza, że większość klientów nie ma doświadczenia w organizowaniu takich tłumaczeń. Biuro powinno więc przeprowadzić szczegółowy wywiad z klientem odnośnie przygotowywanej konferencji, a następnie przygotować wycenę, dobrać tłumaczy i odpowiedni sprzęt. Pamiętajmy, że dobre tłumaczenie symultaniczne wymaga od tłumacza wcześniejszego przygotowania się w oparciu o materiały dostarczone przez organizatora wydarzenia. Sama jakość przekazanych materiałów także wpływa na jakość tłumaczenia. Należy przypilnować więc, aby zleceniodawca przekazał program konferencji oraz dostępne mu w językach konferencji materiały pisemne m.in. imienną listę mówców oraz inne materiały pomocnicze, które będą związane z tematyką tłumaczenia. tłumacz konsekutywny powinien otrzymać pełne teksty wystąpień czytanych. Pamiętajmy, że tłumaczenia symultaniczne wykonywane są przez co najmniej dwóch tłumaczy, którzy w kabinie zmieniają się co 15 minut.
Jeżeli chcemy powierzyć wybranej agencji tłumaczenie naukowe, miejmy na uwadze, że należą one do najtrudniejszych tłumaczeń. Właśnie dlatego traktowane są jako tłumaczenia specjalistyczne, niezależnie, czy nasza praca dotyczy zagadnień technicznych czy humanistycznych. Najlepszym tłumaczem dysertacji naukowej jest tłumacz-naukowiec, czyli osoba, która nie tylko świetnie zna przedmiot artykułu, ale i ma opanowany warsztat tłumacza. Biuro tłumaczeń, które ma na swojej liście płac chociaż kilku takich specjalistów, to biuro, którego potrzebujemy.
Zobaczmy, czy interesujące nas biuro ogłasza na swojej stronie www aktualny cennik świadczonych usług. Jeżeli go nie ujawnia, cena gotowego tłumaczenia może nas bardzo zaskoczyć.
Upewnijmy się, czy agencja nie zajmuje się głównie obsługą dużych przedsiębiorstw. Tam nasze dokumenty zawsze będą traktowane jako mniej ważne.
Wybierzmy biuro tłumaczeń, które mamy po drodze. To nam ułatwi odbiór przetłumaczonych prac.
Wiele biur tłumaczeń będzie nas przekonywać, że najważniejsza jest jakość, a sama cena tłumaczenia powinna mieć dla nas mniejsze znaczenie. Bądźmy w takich wypadkach ostrożni. Ceny tłumaczeń muszą być przystępne.