Jak przycinać żywopłot.

Estetyczny żywopłot może wnieść wartość dodaną do swojej posesji, zapewnić prywatność i ochronę przed wiatrem a także mogą być schronieniem dla ptaków, owadów oraz innych pożytecznych w ogrodzie stworzeń. Sprawnie przycięty żywopłot jest także atrakcyjną alternatywą dla brzydkich ogrodzeń.

Żywopłoty powinny być przycinane w miarę potrzeb, przy użyciu selektywnych metod cięcia. W zależności od wieku rośliny i powodów do cięcia (szerokość, grubość, wysokość lub wszystkie trzy jednocześnie) należy określić swój cel i dobrze zbadać, co żywopłot aktualnie przesłania zanim chwycimy za nożyce, żeby przypadkiem nie wyciąć za dużo. Spacer wzdłuż żywopłotu i dokładne obejrzenie go z każdej ze stron, a także od dołu do samej góry, pozwoli dobrze zaplanować sposób cięcia.

Jeśli żywopłot ma już pożądaną wysokość i szerokość, najlepszą metodą na ogólny wygląd jest selektywne cięcie ręcznie.

Pamiętaj, że przycinanie żywopłotu przed jesienią i zimą oznacza, że to co przytniesz nie odrośnie przez kilka miesięcy – natomiast żywopłoty ścinane późną zimą lub wiosną szybko się zregenerują i odzyskają niechciane, przypadkowe ścinki. Podczas przycinania starannie wybieraj gałęzie do wycięcia, do wycinania tych grubszych używaj sekatora.

Zawsze tnij tuż powyżej liści lub rozwidleń gałęzi, robiąc to pod niewielkim kątem.

Selektywne cięcia, do których najlepsze są ręczne nożyce do żywopłotu, są bardziej czasochłonne, ale efekt jest widoczny i da miękki, naturalny wygląd. Mówi się, że jeśli nikt nie jest w wstanie stwierdzić czy twój żywopłot był przycinany, to znaczy że zrobiłeś to doskonale. Pamiętaj również aby przycinać żywopłot, a także inne krzewy i rośliny w ogrodzie regularnie, przynajmniej raz w roku. Nie ma nic gorszego niż zarośnięty, zaniedbany ogród.

1 Comment on "Jak przycinać żywopłot."

  1. A no nożyce do żywopłotu to obowiązkowa rzecz jeśli się ma żywopłot:)
    Wprawdzie można próbować sekatorkiem podcinać , albo użyć takie cuś http://ogrodosfera.pl/pily-ogrodowe, ale te dwa ostatnie urządzonka bardziej sprawdzają się do podcinania odrostów czy gałęzi,niż przy pracach bezpośrednio nad żywoplotem:)

Comments are closed.