Jak odzyskać pieniądze z książeczki?

Jeszcze dwadzieścia lat temu wiele osób szczyciło się posiadaniem książeczki mieszkaniowej. Dziś książeczki to relikt przeszłości, pozostaje jednak pytanie, co powinni zrobić z nimi ci, którzy wciąż je posiadają.

 

Pozostaje im możliwość wykorzystania premii z książeczki mieszkaniowej. Od 1 kwietnia zeszłego roku jest to łatwiejsze niż do tej pory. Aby móc skorzystać z premii gwarancyjnej przypisanej do książeczki należy ją zlikwidować, a pozyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyć na konkretny cel.

 

Możliwość skorzystania z premii gwarancyjnej przysługuje tym, którzy założyli książeczkę przed 23 października 1990 r. Jej wysokość zależy od kilku czynników, a przede wszystkim od okresu, w jakim odkładano na niej pieniądze. Aby obliczyć konkretną sumę, która nam przysługuje, najwygodniej jest skorzystać ze wzoru, który umieszczono w załączniku stosownej ustawy. Na wysokość premii wpływa też aktualna wartość 1 m. kw. powierzchni użytkowej lokalu mieszalnego, którą co roku publikuje GUS.

 

Aby móc wykorzystać pieniądze z premii, należy obowiązkowo przeznaczyć je na jeden z siedmiu celów określonych w ustawie. Należą do nich : zakup mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej, kupno spółdzielczego mieszkania własnościowego lub domu należącego do spółdzielni mieszkaniowej, kupno nowego lub używanego mieszkania lub zamiana mieszkań z dopłatą, kupno nowego mieszkania bezpośrednio od dewelopera, budowa własnego domu jednorodzinnego, przebudowa, nadbudowa lub rozbudowa domu jednorodzinnego lub pomieszczenia niemieszkalnego na mieszkanie, najem lokalu mieszkalnego w systemie budownictwa TBS. Po zmianach doszły do nich nowe cele, takie jak chociażby nabycie odrębnej własności lokalu w spółdzielni mieszkaniowej.