Jak napisać esej filozoficzny?

Studia to jak wiadomo dość wytężony okres w życiu każdego młodego człowieka. Oto wkracza on w taki etap swojego życia, kiedy to sam decyduje o tym ile czasu poświęci na naukę. Często staje on też przed wyborem: dobre towarzystwo i opinia luzaka czy też wzmożona nauka i praca.

Wielu studentów, wychodzi z założenia że oceny czy wyniki jakie otrzymają w czasie edukacji, nie liczą się tak bardzo. Najważniejsze jest to, aby otrzymać wymarzony tytuł. Z tego też względu, większość z nich, zamiast samodzielnego wykonywania wskazanych zadań, decydują się na gotowe wypracowania czy prace naukowe. Dość rzadko sprawdzają przy tym, czy zawarte w nich wiadomości i informacje są rzetelne.

Wśród prac pisemnych jakie zadawane są na studiach bardzo często znajdują się tak zwane eseje czyli wypowiedzi, w których naszym zadaniem jest jasne i konkretne wypowiedzenie się na dany temat. Dobrze napisany esej to ciekawa, zwięzła i poparta wieloma, niepodważalnymi argumentami wypowiedź. Eseje dzieli się na literackie, społeczne, filozoficzne. Te ostatnie czyli eseje filozoficzne, sprawiają studentom wiele problemów. Przyjrzyjmy się zatem jak napisać esej z filozofii, który z pewnością doczeka się pozytywnej oceny. Otóż przede wszystkim, powinniśmy wczytać się dokładnie w treść pytania, którym najczęściej jest myśl lub fragment dzieła, wybranego czy wskazanego filozofa. Dobrym pomysłem, może być tutaj także zapoznanie się z opiniami na temat samej osoby danego myśliciela. Ponadto warto zapoznać się dokładnie z czasami w jakich żył i odnieść myśl zarówno do ówczesnej epoki jak i do czasów nam współczesnych. W podsumowaniu powinniśmy jasno wyrazić czy i na ile się zgadzamy bądź nie z daną myślą, wypowiedzią filozofa.

Be the first to comment on "Jak napisać esej filozoficzny?"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.