Jak, kiedy i gdzie sprzedawać złoto?

 Inwestowanie w złoto się opłaca i to wiadomo nie od dziś. Jednak, żeby zyskać na tego typu transakcjach, trzeba dobrze wiedzieć jak, gdzie i kiedy tego dokonać. Sposobów na sprzedaż cennego kruszcu jest kilka. Można to zrobić w banku, lombardzie, komisie czy w profesjonalnym punkcie skupu złota.

Złotem handluje się też na aukcjach on-line. W bankach wymagany jest kruszec w postaci sztabek lub złotych monet.

Utrudnieniem jest fakt, że powinny one być w idealnym stanie. Jeśli chodzi o biżuterię i ewentualne, zniszczone złoto, to możemy spróbować je sprzedać, lecz ceny mogą nas nie zadowolić, a procedury urzędowe mające na celu obliczenie wartości będą skomplikowane i czasochłonne.

Złomu oraz biżuterii łatwiej jest pozbyć się w lombardzie, jednak tutaj zniechęca dość niski kurs kruszcu. Pozytywem może być fakt, że w razie zmiany zdania, często udaje się wykupić dobra tyle, że z naliczonym procentem. Skupy złota są zwykle prowadzone przez jubilerów.

Ich największym atutem jest fakt, że przyjmują kruszec pod dowolną postacią, bez względu na jego próbę. Oczywiście, można też szukać nabywców w internecie, lecz tutaj dobrze jest mieć dowód potwierdzający jakość złota. Jeśli chodzi o czas idealny na sprzedaż, to jest on determinowany sytuacją giełdową.

Na szczęście, złoto rzadko radykalnie zmienia swoją wartość. Mimo tego, warto pamiętać, by dokładnie porównywać ceny oferowane przez konkretne miejsca skupu, zanim zdecydujemy się pozbyć dóbr. Jest to ważne szczególnie przy cenniejszych sztukach złota lub przy jego sporej ilości.

Nieprawidłowo wybrane miejsce skupu może przynieść w takiej sytuacji straty sięgające tysięcy złotych.