Interwały czasowe na rynkach finansowych

interwały

Podstawowe pojęcia forex: interwały czasowe. Warto na wstępie zaznaczyć jaki jest podział interwałów. Mam na myśli niskie i wysokie interwały czasowe. Na innych platformach transakcyjnych istnieje także możliwość samodzielnego ustawienia interwału w dowolnym zakresie. Trzymając się zasady w daytradingu nie używa się interwałów wyższych niż 30 ? minutowe, ponieważ nie widać na nich wystarczająco dużo szczegółów mających wpływ na krótkoterminowe transakcje.

Interwały czasowe w praktyce

Skalperzy używają praktycznie wyłącznie wykresów jednominutowych, a wyższe interwały w przypadku handlu krótkoterminowego służą wyłącznie do wyznaczania panującego trendu, ale nigdy do generowania sygnałów transakcyjnych.

Poniżej podstawowe interwały czasowe na platformie MT4: interwał minutowy (M1), pięciominutowy (M5), piętnastominutowy (M15), trzydziestominutowy (M30), godzinny (H1), czterogodzinny (H4), dzienny (D1), tygodniowy (W1), miesięczny (MN).

Jaki interwał stosować i dlaczego?

Dla inwestorów średnioterminowych najlepszym rozwiązaniem są zwykle wykresy godzinowe, czterogodzinowe i dzienne. Od wykresów dziennych wzwyż swój handel uzależniają z kolei inwestorzy długoterminowi (oni jednak dodatkowo dużo częściej korzystają także z analizy fundamentalnej). Wykresy, skale oraz interwały to bardzo ważne zagadnienia dla każdego tradera niezależnie od wybranego rynku. Stąd też znajomość tych zagadnień oraz praktycznego ich wykorzystania, można powiedzieć, że jest pozycją obowiązkową.

Pamiętaj jednak, że nie zapewni Ci to sukcesu na rynkach, ale na pewno pomoże w drodze do jego osiągnięcia. O tym warto pamiętać. Nazwy skrótów interwałów czasowych pochodzą z połączenia nazwy pierwszej litery danego interwału (z języka angielskiego), gdzie M=minute(minuta), H=hour(godzina), D=day(dzień), W=week(tydzień), MN=month(miesiąc) oraz cyfry informującej o długości danego interwału. Wyjątkiem jest miesiąc (MN), gdzie użyto skrótu dwóch liter jako, że litera M została już zarezerwowana dla minuty(ang. minute). Poniżej znajdziesz tabelę zawierającą najczęściej używane skróty interwałów czasowych.