Inne zastosowanie izolacji elektrycznej

Czy widząc silnik od samochodu, kosiarki, czy quadu wiemy, co tak naprawdę wchodzi w jego skład? Czy wiemy, że zastosowanie oleju elektroizolacyjnego ma wpływ na pracę silnika? I że w ogóle taki olej istnieje? Mnie elektroizolacja kojarzy się jedynie z kablami. Ale to dlatego, że fizyka zawsze była moją słabą stroną.

Zatem taki olej to ciecz syntetyczna stosowana jako izolator w transformatorach czy ciecz pełniąca funkcję chłodzącą. Elektroizolacja to nie tylko prąd w domu. Izolacja pozwala na oddzielanie dwóch źle na siebie wpływających substancji. Dlatego na pojęcie elektroizolacji składa się tak wiele pojęć.

Proszę sobie wyobrazić lakier elektroizolacyjny, który jest rozpuszczalnikowym lakierem końcowym, utworzonym na bazie żywicy alkidowej. Lakier elektroizolacyjny stosowany jest jako impregnat do małych transformatorów, a także wykorzystuje się w powlekaniu płyt izolacyjnych i wyprasek. Elektroizolacja wykorzystywana do silników czy generatorów to głównie ochrona uzwojeń przed wilgocią czy przed działaniem chemikaliów.

Wydawać by się mogło, że elektroizolacja to jedynie termin fizyczny, a okazuje się, że wykorzystywany jest przy okazji różnego rodzaju akcesoriach (materiałach izolujących), budownictwie, motoryzacji czy pracach przy wysokim napięciu elektrycznym. Liczne firmy oferują swoje usługi, w których znaleźć można artykuły od taśm izolacyjnych po oleje, lakiery czy płyty ? wszystko to, czym elektroizolacja we współczesnym świecie znaczy.

Be the first to comment on "Inne zastosowanie izolacji elektrycznej"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.