Z badania Nieruchomosci-online.pl wynika, że 58% agentów nieruchomości oczekuje spadku cen ofertowych mieszkań na rynku wtórnym w najbliższym czasie.
Podobne prognozy dotyczą domów ? niemal 50% ankietowanych przewiduje obniżki, a w przypadku działek ? 34%. Rafał Bieńkowski z Nieruchomosci-online.pl wskazuje, że te oczekiwania są rezultatem malejącego popytu oraz konieczności dostosowania cen do realiów rynkowych.
Zaznacza również, że rynek powoli wraca do równowagi po wcześniejszych zawirowaniach związanych z programem „Bezpieczny Kredyt 2%”. Warto jednak pamiętać, że mowa o cenach ofertowych, które często podlegają negocjacjom. Dopiero w kolejnych miesiącach okaże się, czy niższe ceny wyjściowe przełożą się na spadek finalnych cen transakcyjnych.
Największe prawdopodobieństwo obniżek dotyczy mieszkań większych niż kawalerki ? takiego scenariusza spodziewa się prawie 58% agentów.
W przypadku kawalerek około 40% respondentów przewiduje kontynuację trendu dostosowywania cen, obserwowanego od III kwartału 2024 roku. Jeśli chodzi o domy, niemal połowa ankietowanych oczekuje umiarkowanej korekty cen ofertowych.