Indyjskie orzechy piorące

Orzechy piorące są owocami drzew sapindus mukorossi rosnących m.in. w Indiach i Nepalu z kilku gatunków z rodzaju Sapindus, w tym Sapindus mukorossi i trifoliatus Sapindus. Te niesamowite owoce są zbierane, a następnie suszone na słońcu, a następnie obierane z łupin. To właśnie łupiny są wykorzystywane do wielu czynności domowych, m.in. do prania.

Orzechy piorąceDo orzechów nie są dodawane żadne środki chemiczne, co czyni je wspaniałym, hypoalergicznym środkiem czyszczącym. Łupiny orzechów zawierają naturalny składnik o nazwie „saponina”. Saponiny mają możliwości czyszczenia porównywalne z tradycyjnymi toksycznymi środkami chemicznymi. Są one uwalniane po kontakcie z ciepłą wodą. Swoim działaniem przypominają mydło.

Jako produkty hypoalergiczne orzechy piorące mogą być bez kłopotu wykorzystywane przez osoby, które są uczulone na wszystkie inne detergenty. Są one całkowicie ekologiczne, biodegradowalne nie zanieczyszczając tym samym środowiska naturalnego.

Mimo, iż niektórzy konsumenci są podnoszą kwestie związane z kosztami wysyłki produktów z najdalszych zakątków świata należy pamiętać, że zbiory i wywóz orzechów piorących tworzą miejsca pracy dla mieszkańców wsi w Indiach i Nepalu. Te lokalne spółdzielnie zapewniają zrównoważy rozwój dobrobytu gospodarczego dla miejscowej ludności.  Wielu dostawców orzechów z Indii i Nepalu złożyli wniosek o certyfikat Fair Trade, czyli międzynarodowy ruch konsumentów, organizacji pozarządowych, firm importerskich i handlowych oraz spółdzielni drobnych producentów w krajach Trzeciego Świata, który ma na celu pomoc w rozwoju drobnych wytwórców Trzeciego Świata.

Orzechy piorące są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych środków piorących. Przez setki lat ludzie w Indiach i Nepalu robili pranie i czyścili używając właśnie orzechów piorących. Matka natura z całą pewnością jest trochę mądrzejsza od wszystkich chemików i laboratoriów świata.

Poniżej kilka znanych przykładów zastosowania indyjskich orzechów piorących:

  • pranie ręczne
  • pranie w pralce
  • zmywanie w zmywarce
  • walka z mszycami
  • czyszczenie srebra i złota
  • mycie i detoksykacja jedzenia
  • mycie włosów