Ile Polaków spłaca raty?

Biuro Informacji Kredytowej potwierdza, że obecnie dokładnie połowa Polaków spłaca raty. Oznacza to, że 50% z nas posiada kredyt hipoteczny czy pożyczkę gotówkową na dowolny cel o różnej wartości.

Jak zobowiązania wobec banków posiadają Polacy?

20% z nas spłaca karty kredytowe. 16% posiada kredyt konsumpcyjny, a 10% kredyt na mieszkanie. To jednak nie koniec zobowiązań. Posiadamy też pożyczki zaciągnięte w pracy albo instytucjach pozabankowych. Mamy także kredyty samochodowe, kredyty dla rolników, leasingi. Bardzo często pożyczamy również od rodziny albo znajomych.

Okazuje się, że zaciągane kredyty gotówkowe przeznaczane są najczęściej na spłatę bieżących wydatków – taką deklarację składa nawet 27% Polaków, którzy posiadają kredyt na dowolny cel. 18% przeznacza środki na zakup sprzętu RTV i AGD, celem 6% kredytobiorców jest nabycie samochodu, 4% osób przeznacza pożyczone pieniądze na nowe meble. 2% z nas pożycza na wakacje albo realizację swoich pasji.

Czy raty są spłacane regularnie?

Pocieszające jest to, że aż 85% Polaków deklaruje regularną spłatę zaciągniętych zobowiązań. Oznacza to, że kredyty i pożyczki spłacane są w terminie albo do 14 dni roboczych po wyznaczonym terminie zapłaty. 13% kredytobiorców przyznaje się do nieregularnej spłaty swoich zobowiązań, a 2% z nas nie spłaca rat i czeka na przedawnienie długu lub egzekucję komorniczą.

Co wiemy na temat zaciągniętych zobowiązań?

Okazuje się, że tak naprawdę niewiele. Większość Polaków nie czyta umowy bankowej oraz warunków spłaty zobowiązania. Większość z tych, którzy zapoznają się z formalnościami i tak ich nie rozumieją. Najczęściej wykorzystywanym źródłem informacji o kredycie czy pożyczce nadal pozostaje bank. Połowa z nas czyta też informacje na forach internetowych i porównuje dane zawarte w rankingach najlepszych ofert różnych banków.

Co ciekawe, tylko 8% Polaków wie, co oznacza RRSO, 17% potrafi przedstawić pojęcie scoringu. 57% Polaków dokładnie wie, co oznacza propozycja zaciągnięcia kredytów gotówkowych na dowolny cel. Tylko 37% ma natomiast wiedzę z zakresu kredytów celowych, w tym kredytu na samochód czy kredytu dla rolników. Nasza wiedza na temat zaciąganego zobowiązania sprowadza się najczęściej do poznania informacji na temat wysokości miesięcznej raty oraz czasu trwania umowy z bankiem.

Prognozy

Najnowsze badania wskazują, że tylko 18% Polaków myśli o zaciągnięciu kredytu w bieżącym roku. Oznacza to, że spisanych umów bankowych może być znacznie mniej niż w latach poprzednich. Nie bez znaczenia są na pewno programy pomocowe, takie jak Rodzina na Swoim (już zakończony) czy Mieszkanie dla Młodych. Polacy rzadziej planują zaciągnięcie kredytu hipotecznego, ponieważ banki wymagają wyższego wkładu własnego – w tym roku rekomendowany wkład własny wynosi 20% wartości nabywanej nieruchomości.

Plany Polaków mogą być również podyktowane bogaceniem się społeczeństwa. Zarabiamy coraz więcej, nie zawsze musimy posiłkować się wsparciem instytucji bankowych. Takie prognozy dotyczą zaciągania kredytów hipotecznych. Nadal popularne mają być kredyty gotówkowe. Takie planuje zaciągnąć nawet 23% z nas. Celem mają być zakupy sprzętu domowego, samochodu czy mebli.

Be the first to comment on "Ile Polaków spłaca raty?"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.