Historia biustonoszy

Biustonosz, lub bardziej formalnie znany jako stanik, to para miseczek z tkaniny z ramiączkami, który jest stosowany przez kobietę jako wsparcie piersi i do poprawienia estetyki. Tworzenie i wykorzystanie biustonoszy ma długą historię, której początki można odnaleźć już na Krecie lub cywilizacji minojskiej tysiące lat temu. Najstarsze zapisy odnoszące się do ubrań przypominających staniki w Azji zostały odnalezione w Chinach. W średniowieczu istniał szereg prototypów biustonoszy, zwanych w tamtych czasach „polepszaczami biustu”. Słowo biustonosz pochodzi od francuskiego słowa „brassiere”, które dosłownie oznacza „wsparcie” i po raz pierwszy pojawiło się w wydaniu magazynu Vogue w 1907 roku.

Zakres stosowania oraz informacje na temat korzystania z biustonoszy mogą być uznane za związane ze społecznym statusem kobiet w każdej epoce. Gorsety zdominowały intymne części ubioru kobiet począwszy od XVI wieku aż do drugiej połowy XIX wieku. Gorsety są artykuły odzieżowe, które popychają do piersi do góry. Były one zwykle wykonane z lekkich tkanin, ale były też sztywne dzięki zwierzęcym kościom, które były wprowadzone do kanałów z tkaniny i skóry tak aby utrzymywały swój kształt. Były częściej noszone przez zamożne kobiety.

Były też biustonosze, który przypomina bardziej dzisiejsze topy niż nowoczesne biustonosze. W 1914 roku Mary Phelps-Jacob została posiadaczem pierwszego patentu na biustonosz. Jej biustonosz został wykonany z dwóch chust, przewiązanych taśmami, które służyły jako pasy. W tamtych czasach staniki spłaszczające piersi były bardziej popularne wśród kobiet. Sytuacja zmieniła się, gdy w 1935 roku po raz pierwszy zostały wprowadzone rozmiary miseczek, które przedstawia się przy pomocy liter A, B, C i D, gdzie A są najmniejsze, a D największe.

Po II wojnie światowej, niedobór materiałów zmusił kobiety do improwizowania przy tworzeniu odzieży. Czasami kobiety nosiły biustonosze, które zostały dokonane przy użyciu nylonu lub jedwabiu z spadochronów lub satyny ze starych sukien ślubnych. W latach pięćdziesiątych kobiety, które ucierpiały w wyniku wojny chciały dla siebie trochę więcej luksusu i wygody, co gwałtownie zwiększyło rynek biustonosz. W tamtych czasach najbardziej rozchwytywanych był biustonosz „stożek”, o stożkowatym kształcie, rozpoczęło się też wykorzystywanie lekkiego nylonu. Od tego czasu nastąpiły tysiące innowacji w projektowaniu biustonoszy które ostatecznie doprowadziły staniki do wyglądu, który znany jest nam dziś.