Farba do znakowania dróg – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Oznaczenia na jezdniach muszą być wyjątkowo odporne – w końcu każdego dnia są narażone nie tylko na wszelkie warunki atmosferyczne, ale również mechaniczne ścieranie i inne czynniki (np. chemiczne). Dlatego tak ważny jest wybór farby do ich wykonywania – tylko odpowiedni produkt zapewni oznaczeniom właściwą trwałość, a dzięki temu również bezpieczeństwo na drodze. Dowiedz się, jak wybrać farbę do znakowania dróg i czym powinna się charakteryzować.

Farba drogowa – trwałość to podstawa

Wyraźne oznakowanie poziome dróg to jeden z podstawowych warunków zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego materiały używane do wykonywania tego rodzaju oznaczeń muszą charakteryzować się określonymi właściwościami. Ważne, by farba do znakowania drogi wyróżniała się przede wszystkim jak najwyższą trwałością w trudnych warunkach. Oznaczenie powinno być nie tylko odporne na wodę czy promieniowanie UV, ale również gwałtowne zmiany temperatur czy mróz. Ważna jest także jej trudnościeralność, która sprawi, że oznaczenia pozostaną widoczne przez długi czas nawet w miejscach, w których ruch pieszy i kołowy jest bardzo intensywny. Ponadto każda farba do poziomego znakowania dróg stosowana w polskim klimacie powinna być odporna na solankę, aby nie niszczeć pod wpływem soli drogowej.

Bezpieczna farba do poziomego znakowania dróg

Oznaczenia drogowe muszą być bezpieczne. To oznacza przede wszystkim antypoślizgowość. Dlatego farba do malowania pasów drogowych powinna być opracowana w taki sposób, by tworzyć szorstką powierzchnię. Ważne jest jednak również bezpieczeństwo pracowników służby drogowej. Dlatego zaleca się stosowanie farb nietoksycznych, które są jednocześnie przyjazne dla środowiska. Do tej grupy z pewnością można zaliczyć emalie akrylowe, które są wodorozcieńczalne, a przez to również znacznie łatwiejsze w użytkowaniu. Dobry przykład może stanowić Znakomal-3 – akrylowa farba do poziomego znakowania dróg produkcji Polifarb-Łódź, która ma bardzo dobre właściwości nie tylko w zakresie trwałości, ale również bezpieczeństwa i wygody stosowania.

Szybka praca dzięki odpowiedniej farbie drogowej

Farby akrylowe mają dodatkowy atut – zwykle są gotowe do użytku od razu po otwarciu puszki. Nie wymagają rozcieńczania ani mieszania, w przeciwieństwie do np. farb dwuskładnikowych. Są też szybkoschnące, co niesamowicie ułatwia pracę i pozwala uniknąć wyłączania z ruchu określonych odcinków dróg na dłuższy czas.
Ważna jest również ich przyczepność oraz krycie – dzięki starannie opracowanej konsystencji pozwalają tworzyć bardzo wyraźne oznaczenia już przy pierwszej warstwie, niezależnie od podłoża. Najlepsze farby do znakowania dróg znajdziesz u producenta farb, polskiej firmy Polifarb – https://polifarb.lodz.pl/pl/

Kolory farb do znakowania dróg

Farby do znakowania dróg występują zaledwie w kilku kolorach:

  • białym – farba drogowa biała służy do malowania linii na jezdni;
  • żółtym – wykorzystywany do malowania linii o znaczeniu nadrzędnym do linii białych;
  • niebieskim – farba drogowa niebieska służy do oznaczania dróg, ulic, garaży i parkingów, a w szczególności do oznaczania miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych;
  • czerwonym – do znakowania dróg miejskich i pozamiejskich, parkingów, hal, a także np. posadzek w magazynach.

To wystarczy, by stworzyć zgodne z przepisami oznaczenia w każdej sytuacji. Każdy z kolorów musi zawierać określoną ilość pigmentu, by zapewniać odpowiednie krycie. Dzięki temu farby drogowe są wygodne w użytkowaniu i znacznie trwalsze niż inne rodzaje farb.