Fakty i mity o polskich górach

Polskie góry zachwycają pięknymi widokami i dzikością natury. Każdego roku Tatry odwiedzają tysiące turystów, a liczba ich miłośników nieustannie rośnie. Co ciekawe, o Podhalu i górach krążą rozmaite informacje, które – choć powszechnie znane i powtarzane – nie zawsze są prawdziwe. Ile z zasłyszanych lub przeczytanych informacji można zaliczyć do faktów, a ile do mitów? Sprawdź!

Tatry to bezpieczne góry

Mit. Tatry są małe, zajmują 175 km2 powierzchni naszego kraju, a do tego u swych podnóży mają wiele wsi i 8 schronisk a na trasach. Nie oznacza to jednak, że są bezpieczne. Tatry to najwyższe polskie góry i każda wyprawa prowadząca jej szlakami powinna być zaplanowana i wymaga odpowiedniego przygotowania. Pamiętaj, że w górach – niezależnie od ich wysokości i wielkości – warunki atmosferyczne szybko i często ulegają zmianom.

Nieprawdą jest również i to, że wypadkom w wysokich górach ulegają przede wszystkim wspinacze. Raporty TOPR mówią co innego. Według nich zdecydowana większość interwencji dotyczy turystów wędrujących po szlakach. Z czego to wynika?

„Przede wszystkim miłośników Tatr, którzy wybierają się w góry na wspinaczkę, jest zdecydowanie mniej niż turystów, którzy odwiedzają nas licznie bez względu na porę roku” – wyjaśnia nasz rozmówca z Ośrodka Wypoczynkowego Borowy w Białym Dunajcu.

I dodaje: „Wiele wypadków, także śmiertelnych, jest skutkiem braku doświadczenia, przygotowania i – niestety – braku rozwagi. Nasze góry są piękne, ale i niebezpieczne. Nie możemy o tym zapominać! Nawet na technicznie łatwym szlaku może dojść do bardzo poważnego wypadku, o czym przekonali się turyści wchodzący na Giewont w sierpniu 2019 roku”.

Orla Perć to najtrudniejszy szlak w Tatrach

Fakt. Orla Perć – najdłuższy graniowy szlak w Tatrach Wysokich – uważany jest za najtrudniejszy i najbardziej niebezpieczny w polskich górach. Prowadzi stokami i granią przez majestatyczne przełęcze oraz szczyty. Orla Perć często porównywana jest do „via ferraty”, czyli turystycznego szlaku wspinaczkowego, wyposażonego w autoasekuracyjną stalową linę.

Jego bezpieczne przejście wymaga sporego doświadczenia i umiejętności oraz odpowiedniego sprzętu do wspinaczki. Ponadto im wyższe góry, tym częstsze i szybsze zmiany pogody. Z uwagi na to, że Orla Perć położona jest na ponad 2000 m n.p.m., warunki panujące na szlaku stanowią dodatkową trudność.

W Tatrach mogą atakować wilki

Mit. Zwierzęta te żyją w polskiej części Tatr. Można je spotkać na przykład w okolicach Doliny Chochołowskiej, Doliny Suchej Wody oraz w lasach gubałowskich. Wilki jednak unikają towarzystwa ludzkiego i nieprowokowane nie zaatakują.

W polskich górach częściej można spotkać niedźwiedzie brunatne, które w środowisku naturalnym, podobnie jak wilki omijają ludzi. Do kontaktu z drapieżnikami dochodzi zazwyczaj z winy człowieka. Spotkania z nimi prowokujemy sami, wyrzucając na szlakach i w pobliżu schronisk śmieci oraz resztki jedzenia, które je przyciągają. Jeżeli nie będziemy tego robić, zwierzę nie będzie zainteresowane zbliżaniem się do nas. Niedźwiedzie skutecznie odstrasza poruszanie się po górach w większych grupach i głośne rozmowy. A kiedy już dojdzie do spotkania, najlepszym rozwiązaniem jest zejście drapieżnikowi z drogi – spokojnie i bez gwałtownych ruchów.

Czarny szlak jest najtrudniejszy

Mit. Trudne trasy narciarskie w górach bywają oznaczane czarnym kolorem. Szlaki do wędrówek pieszych niekoniecznie. Tutaj czarna barwa nie musi oznaczać stopnia trudności. Czarne szlaki w polskich górach, podobnie jak żółte, zazwyczaj wytyczają krótkie ścieżki dojściowe. Czerwone i niebieskie to ścieżki główne i dalekobieżne, które prowadzą po grani albo grzbiecie. Zielonym kolorem z kolei znakowane są szlaki prowadzące do najciekawszych atrakcji turystycznych regionu.

Pamiętaj jednak o tym, że kolory szlaków są umowne i przed wyruszeniem w trasę zawsze trzeba sprawdzić ich przebieg, a także realnie ocenić możliwości ich przejścia.

Zakopane jest najwyżej położoną miejscowością w Polsce

Fakt. Zakopane, stolica Podhala, jest najwyżej położoną miejscowością w naszym kraju. I to nie jedyny powód, dla którego warto odwiedzić to miasto. W sercu Podhala, oprócz pięknych widoków na góry, każdy znajdzie coś dla siebie. Zakopane oferuje atrakcje dla turystów w każdym wieku.