Ekologiczne środki czystości eko-alternatywą

Ekologiczne porządkiCzy jesteśmy świadomi, jakie szkody mogą wyrządzić tradycyjne, chemiczne środki czystości w naszym domu? Wiele produktów przeznaczonych do czyszczenia i prania zakupionych na rynku zawiera związki chemiczne, które są dla nas wyjątkowo niebezpieczne. Mogą być one najprawdopodobniej o wiele bardziej szkodliwe dla dzieci.
Ciekawą i coraz powszechniejszą alternatywą dla toksycznych środków czyszczących stają się ekologiczne środki czystości.
Czym dokładnie są ekologiczne środki czystości? Nazywany tak produkty ekologiczne, których naturalny, organiczny skład jest potwierdzony przez nadany im certyfikat jakości, świadczący o tym, że do ich produkcji rzeczywiście wykorzystano wyłącznie naturalne, organiczne składniki. Ekologiczne środki czystości jako produkty nietoksyczne i wytworzone w zgodzie z naturą są bezpieczne dla środowiska naturalnego. Nie zanieczyszczają gleby i wody i co najważniejsze – są biodegradowalne. Są także nie tylko równie skuteczne co tradycyjne detergenty w walce z brudem i bakteriami, ale jednocześnie przyjemnie pachną (choć nie zawsze).
Szukając ekologicznych środków czystości należy pamiętać o sprawdzaniu etykiety produktu. Wybierajmy produkty, które są wyraźnie oznaczone jako ekologiczne środki czystości. Najlepiej produkty sprawdzonych marek, artykuły certyfikowane przez instytucje certyfikujące produkty naturalne. Istotne jest również sprawdzenie czy składniki roślinne użyte przy produkcji danego środka pochodzącą z kontrolowanych upraw ekologicznych.
Wiele osób oprócz zakupów eko środków czystości decyduje się na tworzenie własnych domowych środków czystości. Szczegółowe przepisy można znaleźć na wielu portalach i forach internetowych. Najczęściej znaleźć można takie składniki jak: woda, ocet, soda oczyszczona czy skórka cytryny.