Od dawna wiadomo, że w zbilansowanym odżywianiu liczy się nie ilość dostarczonych składników odżywczych, ale ich przyswajalność. A ta zależy bezpośrednio od ich jakości oraz od obecności innych substancji odżywczych, umożliwiających prawidłowy metabolizm. Zapewnienie w diecie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych jest bardzo złożonym wymogiem do realizacji, gdyż kwasy te ulegają rozpadowi podczas gotowania czy wskutek działania temperatury. Tylko olej tłoczony na zimno jest źródłem tych składników w nienaruszonej postaci, dzięki niezwykle rygorystycznemu procesowi produkcji, bez dostępu światła i powietrza, w niskiej temperaturze. Te wszystkie warunki muszą zostać utrzymane bezwarunkowo na każdym etapie produkcji tak delikatnego wyrobu, jakim jest olej lniany , na linii od dostawcy nasion do klienta. Nasiona, z których produkuje olej lniany pochodzą z ciągle kontrolowanych i certyfikowanych polskich zbiorów.
Trzymanie we wrzątku przez około 10-15 min. bakalii unieszkodliwia większość substancji niebezpiecznych we większych dawkach, w tym konserwantów. Moczenie orzechów, i innych nasion ułatwia ich strawienie. Prażyć nasiona należy krótko, nie należy przypalić. Pod działaniem temperatury większość substancji szkodliwych rozkłada się. Pod wpływem krótkiej obróbki cieplnej mogą pojawić się niewielkie straty, w pierwszej kolejności witaminy E, cenionego antyoksydantu, który zabezpiecza przed rozpadem nienasycone kwasy tłuszczowe, te same, które posiada także olej tłoczony na zimno . Dłuższa obróbka cieplna powoduje nieodwracalne straty witaminy E, a dopiero kiedy jej zabraknie utleniają się nienasycone kwasy tłuszczowe.
Alternatywą dla tych czasochłonnych procesów jest gotowy do spożycia na surowo olej tłoczony na zimno , niefiltrowany, który zachowuje wszystkie biologiczne wartości, jest nieoczyszczony. Świetnie sprawdza się jako dodatek do sałatek, baza do sosów, w połączeniu z blanszowanymi warzywami. Posiadając wiedzę na temat właściwości poszczególnych olejów, można komponować je wedle własnych potrzeb zdrowotnych. Olej wiesiołkowy poprawia pracę układu immunologicznego i utrzymuje właściwy wygląd skóry. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe wpływają korzystnie na procesy przemiany kwasów tłuszczowych w organizmie i powstawanie prostaglandyn, czyli hormonów tkankowych, odpowiedzialnych za regulację procesów fizjologicznych.
Niektóre produkty zupełnie bez uzasadnienia uchodzą za produkty niszowe. Olej tłoczony na zimno spożywany jest nie tylko przez zagorzałych ortorektyków, ale także wszystkich tych, którzy chcą poprawić wygląd skóry, włosów i paznokci. Nienasycone kwasy tłuszczowe, których pod dostatkiem zawiera także olej lniany uczestniczą w syntezie enzymów, w licznych procesach metabolicznych. Należy zjadać je na surowo, bez uprzedniej obróbki cieplnej przede wszystkim olej wiesiołkowy . Źródłem wielu cennych substancji odżywczych jest także szeroko wykorzystywany w kuchni olej rzepakowy . Jednak olej tłoczony na zimno jest odmianą szlachetną i dla przyswojenia wszystkich jego składników odżywczych, powinien być spożywany na surowo. Jest to zasobne źródło kwasu linolowego. Idealny dodatek do sałatek, sosów i zup.
Sztandarowym produktem na rynku zdrowej żywności są oleje tłoczone na zimno, z nasion roślin oleistych i zielarskich. Jednym z nich jest olej rzepakowy , niezwykle ceniony dodatek do zup, blanszowanych warzyw. Oleje tego typu sporządzane na zimno, bez dopływu światła i powietrza oraz transportowane w specjalnych, styropianowych termosach, dzięki czemu temperatura w trakcie całego procesu nigdy nie przekracza 40 st C. Zawarte w nich kwasy omega 3 są podatne na utlenianie i rozpad pod wpływem wysokiej temperatury. Oleje, takie jak olej rzepakowy są niezwykle cennym składnikiem codziennej diety, zawierają pełnowartościowe tłuszcze roślinne: kwas linolowy. Oleje posiadają także spore walory smakowe, wydobywają smak surówek i sałatek, znakomicie komponują się jako dodatek do chłodników i jako podstawa do sosów sałatkowych. Niezwykle wszechstronny wpływ ma olej wiesiołkowy , który działa przeciwzapalnie, zapobiega powstawaniu zakrzepów. Charakteryzuje się dużym stężeniem szlachetnego kwasu gamma-linolenowego, a także flawonoidów, garbników, innych kwasów organicznych i witaminy E. Powinien być spożywany 2-3 razy dziennie po 1 łyżce stołowej.