Dzisiejsze serwerownia a zabezpieczenia

Nowoczesna i duża serwerownia, która świadczy usługi dla klientów zewnętrznych, przechowywała będzie na swoich dyskach pliki oraz informacje, które bardzo często stanowią newralgiczne elementy działalności poszczególnych organizacji i firm i są niezwykle ważne. Z tego też powodu, jednym z największych wyzwań, przed którym staje każda serwerownia jest zabezpieczenie pomieszczeń serwerowych przed wtargnięciem osób niepowołanych ? nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o ataki wirtualne, ale także czysto fizyczne wtargnięcie do serwerowni i wyniesienie z niej dysków, czy też innych, ważnych elementów osprzętu.

Każda serwerownia wdrażała będzie więc coraz bardziej zaawansowane procedury i systemy zabezpieczeń, dzięki czemu możliwość niepowołanego dostępu spada praktycznie do zera. Samo pomieszczenie serwerowni zabezpieczone jest zazwyczaj specjalnie wzmacnianymi drzwiami antywłamaniowymi, wyposażonymi dodatkowo w terminale kodowe, zamki magnetyczne i tak dalej. Im więcej systemów bezpieczeństwa wprowadza się w serwerowni tym większa pewność, że serwery nie trafią w niepowołane ręce.

Elementem uzupełniającym ochronę serwerowni przed niepowołanym dostępem jest niezaprzeczalnie system monitoringu, który pozwala nie tylko kontrolować na bieżąco, czy miejsca nie miała jakakolwiek usterka elementów pobocznych serwerowni, ale także zarejestrować poczynania wszystkich osób, które w serwerowni znajdowały się, czy też próbowały wtargnąć do jej wnętrza.

Jak więc widać zabezpieczenie serwerowni od strony stricte fizycznej jest równie ważne jak i od strony wirtualnej. Realne zagrożenie występuje bowiem nie tylko i wyłącznie ze strony wirtualnych oszustów, złodziei i szpiegów, ale także tych rzeczywistych, działających w prawdziwym świecie. Odpowiednio zabezpieczając serwery dajesz swoim klientom pewność, że ich pliki, dane oraz informacje nie są w żaden sposób zagrożone!