Drewno w służbie dobra wspólnego

Mówiąc o drewnie mamy zazwyczaj na myśli drewniane meble, podłogi czy dekoracje. Czasami do tej listy dopisujemy drewno kominkowe. Prawie nikt nie kojarzy drewna z elementami naszego otoczenia takimi jak domki na placach zabaw, stelaże do huśtawek czy karmniki dla ptaków. A przecież także takie drewniane wyroby nas otaczają.

Drewno „miejskie”

Spacerując po ulicach swojej miejscowości niewielu z nas zwraca uwagę na takie detale jak ławki czy kwietniki, a przecież korzystamy z nich bardzo często. Infrastruktura drewniana znajdująca się w parkach czy na skwerach pozwala nam na chwilę odpoczynku w pięknym i ustronnym miejscu. Zdarza się, że zastanawiamy się dlaczego ławki są wykonane akurat z drewna, które z czasem niszczy się pod wpływem warunków atmosferycznych. Odpowiedź na to pytanie jest całkiem prosta – drewno jest przyjemne w dotyku, nie nagrzewa się zbytnio ani nie chłodzi. Podczas letnich upałów bardzo trudno jest usiąść na ławce wykonanej z metalu lub tworzywa sztucznego. W przypadku drewna siedzenie na ławce w upalny dzień nie niesie ze sobą specjalnych utrudnień. Podobnie jest zimą. Zmarznięta metalowa ławka może okazać się niebezpieczna dla naszego zdrowia. W przypadku drewna takie niebezpieczeństwo jest znacznie mniejsze.

Drewno i dzieci

Przez całe dziesięciolecia urządzenia na placach zabaw wykonane były z metalu. Tylko nieliczne elementy takie jak siedzenia na huśtawkach były drewniane. Dziś coraz częściej proporcje tych dwóch materiałów są odwrócone. Wiele placów zabaw wyposażonych jest w urządzenia, których głównym budulcem jest drewno. Dzięki temu są bezpieczne dla maluchów oraz dostępne przez cały rok.

Drewno w przydomowych ogródkach

Drewno pojawia się także w przydomowych ogrodach. Zazwyczaj są to drewniane meble takie jak ławki, krzesła czy stoły. Ponadto w ogrodach możemy zauważyć także dekoracje drewniane takie jak kwietniki, pergole a nawet niewielkie rzeźby. Niektórzy właściciele ogrodów umieszczają również w swoich ogrodach drewniane ule, karmniki lub domki dla ptaków. Takie dodatki sprawiają, że ogród staje się piękniejszy i jedyny w swoim rodzaju.

Słowo drewno zazwyczaj kojarzy nam się z materiałem wykończeniowym, budulcem mebli i dekoracji a także paliwem do ogrzewania domów. Znacznie rzadziej widzimy to, że produkty pochodzące ze stolarni warszawskiej znajdują swoje miejsce także w przestrzeni publicznej. Ławki w parkach, urządzenia do zabawy na placach zabaw czy dekoracje w prywatnych ogródkach to tylko niewielka część możliwości jakie daje drewno i które można zobaczyć podczas codziennych spacerów po ulicach miejskich.