Domy z bali, czyli drewno w roli głównej.

Drewno posiada wiele pozytywnych cech, dla których jest najczęściej wykorzystywanym materiałem w budownictwie. Wykorzystuje się go tworzenia konstrukcji, ale także do tworzenia mebli, czy naczyń. To z niego nie rzadko buduje się całe domy jak na przykład domy z bali drewnianych.

Drewno posiada wiele pożytecznych właściwości mechanicznych, takich jak wytrzymałość na ściskanie, zginanie, rozciąganie, ścinanie i docisk miejscowy. Wytrzymałość drewna rozróżnia się na dwa rodzaje: na doraźną i trwałą, która zależy przede wszystkim od kierunku działania sił w stosunku do włókien drewna, a także długotrwałości działania obciążeń i wilgoci. Do właściwości tego materiału należy również sprężystość przy ściskaniu, zginaniu i rozciąganiu, która zależy również od podobnych właściwości jak przy poprzednich cechach, podobnie jak w przypadku modułu odkształcenia postaciowego.

Na projektowanie konstrukcji drewnianych, w takich budowlach jak na przykład domy z bali drewnianych bardzo ważna cechami, które się niesamowicie liczą są właśnie wytrzymałość, moduł sprężystości i moduł odkształcenia postaciowego. Rozróżnia się również wiele innych właściwości drewna, które również są bardzo znaczące. Do takich zaliczyć można cechę taką jak odporność na uderzenia, twardość, ścieralność, łupliwość, giętkość i wiele, wiele innych.

Drewno wykorzystywano od zawsze i w dobie nowoczesnych technologii i wymyślnych konstrukcji także nadal się go wykorzystuje. Nie możliwe wydaje się stworzenie takiego materiału, które zastąpiłoby drewno.