Dobry deweloper czyli jaki?

Decydując się na zakup nowego mieszkania stajemy przed koniecznością kontaktu z firmą deweloperską. Na rynku jest ich obecnie bardzo dużo. Każda z nich stara się przyciągnąć do siebie potencjalnych klientów, obiecując atrakcyjne warunki zawarcia umowy. Jak w tym gąszczu firm deweloperskich znaleźć tę jedyną, która pomoże nam znaleźć wymarzone cztery kąty i pomoże sfinalizować transakcję?

Jest kilka sposobów. Na samym początku warto zweryfikować wiarygodność dewelopera.

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie czy deweloper nie znajduje się w stanie upadłości. Można to sprawdzić w KRS – Krajowym Rejestrze Sądowym.

Stan finansowy dewelopera można sprawdzić również wtedy gdy firma ma postać spółki giełdowej. Wówczas warto przejrzeć oficjalne raporty. Nie zaszkodzi także sprawdzenie rejestru dłużników.

Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się dostęp do księgi wieczystej, która pozwoli zweryfikować czy deweloper jest właścicielem bądź użytkownikiem wieczystym gruntu, na którym znajduje się inwestycja. Można tu również sprawdzić czy teren nie jest obciążony hipoteką. Deweloper powinien dostarczyć promesę banku na bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu, dzięki której po dokonaniu płatności za lokal bank zwalnia kupiony lokal spod własnej hipoteki.

O jakości dewelopera decyduje również standard i jakość wykorzystywanych przy budowie materiałów. Klient ma prawo pytać o technologię, wykorzystane materiały i wszystkie rzeczy związane z budową. Jeśli deweloper nie ma nic do ukrycia rzetelnie odpowie na wszystkie pytania i w razie konieczności udostępni potrzebne dokumenty.

Cennym źródłem informacji o deweloperze mogą być inni lokatorzy, którzy kupili od niego mieszkania. Można również odwiedzić wcześniejsze inwestycje realizowane przez dewelopera i popytać wśród mieszkańców.

Natomiast z ostrożnością należy podchodzić do opinii znalezionych w sieci na różnego rodzaju forach internetowych. Wystarczy wpisać w internecie proste hasło np. mieszkania Lublin deweloper. Często znaleźć tam można dużo negatywnych opinii, które zamieszczane są przez konkurencyjne firmy. Niestety trudno zweryfikować autentyczność takich wpisów.

Podsumowując: znaleźć dobrego dewelopera nie jest wcale tak trudno. Wystarczy wiedzieć czego się chce i znać przepisy prawa, które nas – konsumentów chronią przed nieuczciwością deweloperów i dają narzędzia pozwalające na ich kontrolę.

Be the first to comment on "Dobry deweloper czyli jaki?"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.