Dlaczego warto inwestować w szkolenia wewnętrzne?

Polska gospodarka cały czas bardzo się zmienia. Pojawiają się nowe standardy obsługi klienta czy nowoczesne narzędzia i urządzenia mające ułatwić pracę. Aby tak się stało, należy je jednak odpowiednio wdrożyć. Jest to możliwe dzięki różnego rodzaju szkoleniowcom, których zadaniem jest przeprowadzić odpowiednie kursy. Dzięki nim pracownicy wkroczą na nowy poziom i będą się odznaczali jeszcze większym profesjonalizmem.

Czym są szkolenia wewnętrzne?

Jeśli chodzi o rodzaje szkoleń, można rozróżnić zewnętrzne oraz wewnętrzne. Te pierwsze charakteryzują się tym, że do konkretnego przeszkolenia zatrudniana jest firma z zewnątrz – to tak zwany outsourcing. Dodatkowo kursy są organizowane poza miejscem pracy, a często także i w innym mieście. Takie przedsiębiorstwa, jak na przykład Ośrodek szkoleniowy Effect w Gliwicach, posiadają zazwyczaj bardzo różnorodną ofertę szkoleń i zajmują się ich kompleksową obsługą, z wyżywieniem oraz noclegiem. Szkolenia wewnętrzne mają nieco inny charakter. Sprawdzają się przede wszystkim w większych firmach. W takiej sytuacji zazwyczaj zatrudniany jest trener wewnętrzny – lub grupa trenerów. Realizują oni zwykle powtarzalne i podstawowe szkolenia, które mają za zadanie utrzymanie wymaganych standardów pracy. Takie rozwiązania są często praktykowane w przedsiębiorstwach, nastawionych na obsługę klientów – istotne jest, aby przez cały czas była ona na wysokim poziomie. Istnieje także możliwość zatrudnienia firmy, która przyśle swojego szkoleniowca do klienta – dzięki temu można połączyć największe zalety szkolenia wewnętrznego oraz zewnętrznego.

Dlaczego warto inwestować w szkolenia wewnętrzne?

Przede wszystkim szkolenia wewnętrzne odbywają się bezpośrednio w miejscu pracy. Pracownicy nie przyswajają suchych faktów, ale mają sposobność, aby również wykorzystać wiedzę w praktyce jeszcze w czasie trwania kursu. Dlatego taki rodzaj szkolenia nazywany jest także treningiem poprzez pracę. Dzięki temu spada stres pracowników, którzy denerwowaliby się, gdyby mieli uczestniczyć w spotkaniach w innej placówce. Szkolenia wewnętrzne są efektywniejsze od zewnętrznych. Firma Effect, zajmująca się organizowaniem takich szkoleń, wykorzystuje Cykl Davida Kolba, wytyczający warunki, które pozwalają osobom dorosłym na efektywną naukę. Dzięki inwestycji w szkolenia wewnętrzne można na bieżąco rozwiązywać problemy, pojawiające się w codziennej pracy – pomoże w tym trener. Dodatkowo ocena i ewaluacja efektów szkolenia jest łatwiejsza. Bezpośrednio po szkoleniu wydajność pracowników zwiększa się w zauważalny sposób. Sprawia to, że nakład czasu oraz pieniędzy, przeznaczony na szkolenie, zwraca się bardzo szybko.

Zarówno szkolenia wewnętrzne, jak i zewnętrzne mają, swoje wady i zalety. Trzeba tak dobrać kurs oraz jego charakter, aby był odpowiedni nie tylko dla samej firmy, ale przede wszystkim dla jej pracowników. Nieważne jednak, jaki rodzaj i tematykę szkolenia się wybierze, najbardziej istotne wydaje się być jedno – aby nie stać w miejscu i cały czas starać się szkolić swoich pracowników. Dzięki temu nabędą oni nowe umiejętności i podniosą prestiż oraz wartość całej firmy. Uczestniczenie w regularnych szkoleniach wpłynie także na poczucie wartości pracowników.

Be the first to comment on "Dlaczego warto inwestować w szkolenia wewnętrzne?"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.