Diody w żarówkach

Czas świecenia obecnych świateł diodowych dochodz 50tys. godz.Jest to 6 lat ciągłej pracy, bądź 12 lat z 50% operacji. Przewyższająca żywotność świateł LED to widoczny kontrast do przeciętnego życia tradycyjnej żarówki żarnikowej, której żywotność jest na pograniczu 5000 godz.Jeśli światło musi być założone w miejscu bardzo z utrudnionym dostępem,warto zastosować tam światło diodowe.Wyeliminuje to trud związany z ewentualną jego wymianą,gdyż nie będzie to tak częste jak przy normalnej żarówce.

Oswietlenie diodowe – technologia została już opracowana na przełomie minionych dwóch dekad, a my dopiero teraz zaczynamy dostrzegać praktyczne efekty z tej pracy.W przyszłości oświetlenie LED będzie wykorzystywane do zastąpienia praktycznie każdego rodzaju źródła światła, żarówki i lampy, które są aktualnie w użyciu.Nie ma porównania pomiędzy kosztem światła LED a zwykłych opcji żarnikowych.Realny koszt żarówki to koszt żarówek zamiennych i koszty pracy,czas niezbędny do ich zastąpienia. Czynniki te są znaczące, zwłaszcza tam, gdzie istnieje duża ilość zamontowanych świateł. Dla biurowców i wieżowców, koszty utrzymania są olbrzymie.

Te problemy mogą być wyeliminowane stosując oświetlenie oparte na diodach.Główną zaletą tej technologii LED jest obniżenie zużycia prądu.

Gdy żarówki diodowe są dobrze zaprojektowane,zbliży to ich wydajność do 80%, co oznacza 80% energii elektrycznej zamienia się w energię świetlną. Pozostałe 20% jest oddawana w postaci ciepła. Porównaj to z żarówkami, które działają na poziomie mniej więcej 20% skuteczności (80% energii elektrycznej jest uwalniana w formie energii cieplnej).Szacowane koszta, jeśli 100Watt-owa żarnikowa żarówka jest w użyciu przez 1 rok, licząc orientacyjnie koszt 55gr/kWh, to około 475 zł. będzie przeznaczone na koszty jakie poniesie.

Z tych 475 zł. koszt 380 zł. zostanie wykorzystane do ogrzania otoczenia.Jeśli został wykorzystany system LED w 80% sprawny, koszt energii elektrycznej wyniesie w przybliżeniu 50 zł. za 1 rok – nie oznaczałoby koszt 425 zł oszczędności na energii w przeciągu 12 miesięcy.Prawdziwe oszczędności kosztów będą wyższe, gdyż większość zwykłych żarówek wypala się w ciągu tego czasu I wymagają  wymiany.Żarówkę LED-ową można używać przez kilka lat bez potrzeby jej zmiany.Największym ograniczeniem do wdrożenia oświetlenia diodowego jako standard jest dosyć wysoki koszt żarówek diodowych. Chociaż koszty w sklepach oferujących żarówki diodowe wciąż idą w dół, żarówki LED są nadal dla niektórych zbyt drogie.Jednym ze sklepów oferujących duży asortyment w niskich cenach jest internetowy sklep znajdujący się pod adresem: www.lumen.sklepna5.pl.Średnio pojedyncza żarówka LED, zastępująca 40watową, kosztuje mniej więcej od 15 do 30 zł.(dane na 09/2012).

Chociaż diody LED są drogie, koszty zwracają się w czasie ich stosowania-(oszczędności energii).Wiarygodne wartości pochodzą ze środowisk komercyjnych, gdzie koszty utrzymania i eksploatacji są bardzo drogie.Tak np. Sygnalizacja świetlna zewnętrznych znaków drogowych,zostały zmienione na LED-y w kilku miastach.LED reflektory samochodowe są stosowane w luksusowych samochodach wysokiej klasy gdzie dojście do żarówek wymaga fachowych narzędzi.Bardzo będzie ciekawe być świadkiem, jakie zmiany przyniesie zastosowanie żarówek diodowych wszędzie gdzie w tej chwili były,są praktykowane żarnikowe źródła światła.Nie należy długo myśleć i do przodu wzrokiem sięgać chociażby patrząc pod aspektem ochrony środowiska. A co za tym podąża?Chyba każdy z nas zna na to odpowiedź.

Be the first to comment on "Diody w żarówkach"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.