Dekatyzacja tkanin – co to jest i kiedy się ją stosuje?

Dekatyzacja tkanin nazywana jest też „hartowaniem” materiału. Dowiedz się, na czym polega ten proces i kiedy się go wykonuje. Dekatyzowanie zapobiega kurczeniu się i farbowaniu tkanin. Producenci odzieży przeprowadzają ten proces maszynowo, ale ty możesz zrobić to samodzielnie w domu. Sprawdź, na czym polega dekatyzacja tkanin oraz jakie materiały warto jej poddawać.

Dekatyzacja tkanin to pojęcie, które musisz znać, jeśli samodzielnie szyjesz ubrania, pościele i inne akcesoria tekstylne. To dzięki temu procesowi uda ci się zabezpieczyć materiały przed zbieganiem się i odkształcaniem.

Na czym polega dekatyzacja tkanin?

Dekatyzacja tkanin to proces mający na celu „zahartowanie” materiału, czyli ustabilizowanie jego wymiarów oraz wykurczenie włókien. Wszystko po to, aby po pierwszym praniu i początkowym użytkowaniu tkanina nie zmieniła swojego rozmiaru i zachowała swoje właściwości.

Podczas procesu dekatyzacji tkaniny poddawane są działaniu gorącej wody (zazwyczaj ok. 60°), pary wodnej i zimnej wody. Ostateczną temperaturę wody i żelazka dopasowuje się jednak do rodzaju materiału – innego traktowania wymagają tkaniny bawełniane czy lniane, a innego wełniane.

Dekatyzacja tkanin w domu krok po kroku

Dekatyzację tkanin z łatwością wykonasz w warunkach domowych. Pamiętaj jednak, żeby przeprowadzić ten proces jeszcze przed skrojeniem materiału. Dzięki temu unikniesz nierównomiernego zbiegania się wykrojów. Rodzaj dekatyzowania zawsze dobieraj zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli tkanina jest mieszanką różnych włókien, temperaturę wody i żelazka dostosuj do najdelikatniejszego z nich.

  • Pranie ręczne – polega na namaczaniu tkaniny w gorącej wodzie, a następnie płukaniu w zimnej. Ta domowa metoda dekatyzacji jest najbardziej czasochłonna, ale świetnie sprawdzi się w przypadku wykurczania niewielkich ilości tkanin z różnych włókien i w różnych kolorach.
  • Pranie w pralce – polega na praniu tkaniny w pralce bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych, w temperaturze dopasowanej do rodzaju materiału.
  • Prasowanie żelazkiem z funkcją pary – polega na dokładnym prasowaniu tkaniny ze sporą ilością pary wodnej. Materiały delikatne najlepiej prasować żelazkiem przez bawełnianą szmatkę.

Jakie tkaniny poddaje się dekatyzacji?

Dekatyzację tkanin powszechnie stosuje się przy tkaninach z naturalnych włókien takich jak bawełna, len czy wełna, a także w przypadku jeansu, który dzięki niej na dłużej zachowuje swój kształt i kolor. Sztuczne materiały nie muszą, ale mogą być poddawane dekatyzacji. Wyjątkiem są materiały wodoodporne, np. softshell czy ortalion, które w kontakcie z wysoką temperaturą mogłyby utracić swoje właściwości.