Czytanie w czasach multimediów

Żyjemy w czasach zdominowanych przez multimedia nadal w naszym życiu istotną role odgrywa czytanie. Spotykamy się z nim na każdym kroku w sklepie, na ulicy czy w pracy. I choć nie każdy wykonuje swój zawód przy biurku i komputerze to umiejętność czytania zawsze się przydaje. Badania pokazują jednak, że dla celów rekreacyjnych czyta coraz mniej osób, szczególnie młodych. W grupie nastolatków najgorzej wypadają chłopcy, którzy ograniczają się do czytania   krótkich tekstów na internecie.

Czytanie książek to zupełnie inna historia niż czytanie na ekranie komputera choć dla wielu zaczyna wyglądać nieco archaicznie to nadal ma wielu zwolenników. Czytanie książek wymaga kilku zasadniczych rzeczy. Po pierwsze trzeba tego chcieć. Do czytania trudno zmuszać po drugie trzeba to polubić. Kiedy czytamy dobrą książkę przenosimy się w inny wymiar często inny świat. Możemy znaleźć się w nieprawdopodobnych krainach i spotkać każdą postać, zaczynając od tych dobrych a kończąc na tych strasznych. Czytanie wpływa na naszą wyobraźnię możemy wręcz śmiało powiedzieć, że ma  2 osób które wyobrażają sobie jedną rzecz w taki sam sposób.  No chyba że opis dotyczy bardzo prostych rzeczy.

Jeśli już pokochamy czytanie książek mamy kilka dróg by je zdobywać. Pierwszą z nich są biblioteki, pewnie o ich istnieniu wie coraz mniej osób, druga tradycyjne księgarnie a trzecią księgarnie wysyłkowe. Biblioteki są wygodną formą sięgania po książkę bo nie musimy za nią płacić, ale rzadko znajdujemy tutaj nowości czy cenne książki. Jeśli zależy nam na jakiejś książce możemy ją kupić. W tradycyjnej księgarni książki są drogie, dlatego dobrym wyjściem jest księgarnia wysyłkowa, w której książki kosztują taniej szczególnie gdy zamawiamy kilka naraz.

Rynek księgarni internetowych od dłuższego czasu zaczyna się specjalizować, są księgarnie motoryzacyjne, prawnicze czy tez katolickie. Dziś dwa zdanie o tych ostatnich. Internetowa księgarnia katolicka oferuje książki skupione wokół wartości chrześcijańskich, proponuje książki poruszające sprawy duchowe ale również poradniki codziennego życia. Coraz częściej znajdziemy też komiksy religijne dla dzieci i inne książki bogato ilustrowane.

Jak widzimy czytanie towarzyszy nam na co odzień, to co wybieramy do czytania zależy od nas ale powinniśmy pamiętać, że czytanie nas rozwija dlatego warto co jakiś czas sięgnąć po książkę i nieważne czy będzie ona pochodzić z biblioteki czy księgarni wysyłkowej.

Be the first to comment on "Czytanie w czasach multimediów"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.