Czym jest pokrycie dachowe? Rodzaje pokryć dachowych

Pokrycie dachowe to pokrycie ochronne znajdujące się na szczycie budynku, które przykrywa i chroni ściany, sufity i fundamenty. Materiały dachowe są zaprojektowane tak, aby wytrzymywały warunki pogodowe, takie jak ciepło, wiatr, deszcz, lód i śnieg.

Istnieje wiele różnych rodzajów materiałów dachowych, które można wykorzystać do stworzenia pięknego i trwałego dachu. Niektóre z tych pokryć dachowych to m.in:

Gonty bitumiczne

Gonty asfaltowe są znane od ponad 100 lat i od dziesięcioleci stanowią jeden z najpopularniejszych rodzajów pokryć dachowych. Gonty asfaltowe są produkowane z przetworzonych opon gumowych, dzięki czemu są niedrogie. Są też dostępne w różnych stylach i kolorach, więc można wybrać taki, który będzie dobrze wyglądał na domu. Gonty asfaltowe nie są jednak tak trwałe jak inne rodzaje dachów, takie jak łupki czy gonty cedrowe, ponieważ są bardziej podatne na zużycie w wyniku silnych wiatrów.

Dachy z dachówek ceramicznych

Dachy pokryte dachówkami ceramicznymi składają się z dachówek wykonanych z gliny, które są wypalane w piecach w bardzo wysokich temperaturach, aż osiągną stan stwardnienia. Dachy pokryte dachówkami ceramicznymi są niezwykle trwałe, ponieważ są odporne na ogień i nie pękają łatwo pod wpływem uderzeń ciężkich przedmiotów, takich jak grad czy spadające gałęzie drzew podczas burzy. Dachówki ceramiczne są również dostępne w szerokiej gamie kolorów.

Gonty kompozytowe

Gonty kompozytowe produkuje się ze związków organicznych, które miesza się ze sobą i wytłacza w kwadraty lub prostokąty o wymiarach dwa na dwa cale, a następnie formuje w długie rolki, które wyglądają tak samo jak gonty bitumiczne, tyle że nie zawierają asfaltu! Dachy te mogą być trwalsze od asfaltowych, ale mogą kosztować znacznie więcej, ponieważ są wykonane z droższych materiałów, takich jak masa drzewna lub kulki polistyrenowe.

Skład gontu bitumicznego

Gonty dachowe wykonuje się z asfaltu, który jest produktem naftowym. Materiał ten jest pozyskiwany z ropy naftowej i zawiera wiele innych materiałów.

Większość gontów bitumicznych produkuje się na bazie granulatu mineralnego, który stanowi około 50 procent gontu bitumicznego. Podłoże mineralne jest podgrzewane do temperatury 2500 stopni Fahrenheita (1371 stopni Celsjusza), a następnie formowane w pożądany kształt.

Podłoże mineralne jest pokrywane trzema warstwami asfaltu w celu ochrony. Górna warstwa stanowi dodatkową izolację dachu. Środkowa warstwa pomaga podnieść temperaturę na powierzchni, dzięki czemu nie zamarza ona i nie topi się tak łatwo podczas zimnych warunków pogodowych. Dolna warstwa zapobiega przedostawaniu się wody przez pęknięcia w asfaltowej warstwie podkładowej do ścian wewnętrznych domu lub belek stropowych, gdzie z czasem może ona uszkodzić konstrukcję domu.

Do połączenia wszystkich tych warstw dekarze używają specjalnego kleju zwanego bitumicznym środkiem natryskowym. Asfalt w aerozolu to kolejny produkt naftowy pozyskiwany z ropy naftowej, który ma postać płynną i przechodzi w stan stały pod wpływem powietrza w temperaturze pokojowej.

Artykuł powstał przy współpracy z centrum pokryć bitumicznych https://columen.pl/