Czym charakteryzują się klapy oddymiające punktowe

Klapy oddymiające są podstawowym i niezbędnym elementem oddymiania grawitacyjnego. To właśnie klapy dymowe odpowiadają za odprowadzenie szkodliwego dymu, ciepła oraz szkodliwych gazów, które powstają podczas pożaru.

Klapy oddymiające czym się charakteryzują?

Klapy dymowe jak każdy świetlik dachowy spełniają podstawową funkcję doświetlenia światłem dziennym pomieszczeń. Naturalne światło dzienne poprawia nastrój pracowników w ten sposób zwiększając wydajność pracownika, a tym samym poprawia wydajność całego zakładu. Nieoceniona jest rola światła dziennego w miejscu pracy. Dodatkowo montując klapy oddymiające zaoszczędzamy energię. Dzięki zamontowanym świetlikom dachowym mamy dostęp naturalnego światła dziennego, a co za tym idzie nie musimy korzystać z światła sztucznego, a to jest nasza oszczędność. Dodatkowo odpowiednio doposażona klapa oddymiająca może spełniać funkcję przewietrzania. Te aspekty są niezaprzeczalnie istotne, jednak najważniejszą i nadrzędną funkcją jest funkcja oddymiania.

Klapy dymowe przede wszystkim mają za zadanie spełniać funkcję oddymiania. I jest to nadrzędna funkcja i najważniejsza. Dlatego tak ważna jest znajomość powierzchni czynnej oddymiania, którą wyznacza zgodnie z aktualnie panującymi przepisami projektant lub inna osoba upoważniona do realizowania projektów PPOŻ. Klapa oddymiająca będąca elementem ochrony przeciwpożarowej budynku jest fundamentalnym elementem grawitacyjnego systemu oddymiania, który działa samoczynnie. Mianowicie w przypadku wystąpienia pożaru klapy dymowe otwierają się pozwalając na odprowadzenie dymu i szkodliwych substancji powstających podczas pożaru. Dodatkowo pozwalają na odprowadzenie ciepłego powietrza. Takie prawidłowe zadziałanie klapy oddymiającej może ochronić budynek przed oddziaływaniem wysokiej temperatury. Kolejnym aspektem jest ograniczenie szkód, które może spowodować dym i gazy.

Jak zbudowana jest klapa oddymiająca?

Klapa dymowa Grupa Techplast Jarocin jak każdy świetlik dachowy składa się z podstawy i skrzydła. To co ją wyróżnia to siłownik w zależności od rodzaju oddymiania jest to siłownik pneumatyczny wyzwalany topikiem termicznym i nabojem CO2 lub siłownik elektryczny na 24V.

Podstawa wykonana jest z blachy stalowej ocynkowanej, którą dodatkowo możemy pomalować na dowolny kolor RAL. Najczęściej jednak jest to kolor biały, ponieważ bardzo dobrze wpasowuje się np. w klatkę schodową. Podstawa jest przystosowana do ocieplenia wełną mineralną w grubości 4cm. Tak docieploną podstawę należy obrobić obróbką przeciwwilgociową np. z papy, membrany lub blachy w zależności od rodzaju pokrycia dachu.

Na podstawę montujemy pokrycie, które zbudowane jest z ramki wykonanej z profili aluminiowych niemalowanych oraz wypełnione jest płytą z poliwęglanu komorowego.  Pokrycie jest zarazem lekkie, ale i wytrzymałe dzięki zastosowanym komponentom. Ponadto pomiędzy płytami z poliwęglanu kanalikowego montujemy matę poliestrową NRO, dzięki temu uzyskujemy klasyfikację ogniową Broof(t1), czyli nierozprzestrzeniającą ognia.

Gdzie montujemy klapy dymowe?

Tego typu świetliki dachowe najczęściej montujemy w budynkach użyteczności publicznej na przykład na klatkach schodowych żłobków, przedszkoli, szkół, urzędów, szpitali. Również klapy dymowe montuje się na dachach hal magazynowych, zakładach produkcyjnych, innych obiektach wielkopowierzchniowych i centrach handlowych. Montowane na konstrukcjach dachu, stropodachach lub na cokołach przygotowanych z drewna, podmurówki lub stali – odpowiednio obrobione izolacyjnie i cieplnie stają się stałym elementem dachu.

Nasze klapy oddymiające są wykonane z najwyższej jakości komponentów, dlatego mamy pewność jakości naszych produktów. Posiadając szeroki wybór wymiarów i wariatów materiałowych możemy spełnić każde wymagania projektowe.