Odbarwienia na granicie nie wyglądają estetycznie, na szczęście można przywrócić utracone piękno naturalnemu kamieniowi. Najważniejsze jest to, aby jak najszybciej pozbyć się zabrudzeń, nie dopuścić do utrwalenia się przebarwień na granicie. Stare zabrudzenia są zdecydowanie trudniejsze do wywabienia, czasem staje się to wręcz niemożliwe. W przypadku uporczywych przebarwień najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po profesjonalną chemię kamieniarską. Stosowanie niewłaściwych środków, szczególnie żrących, jest prostą drogą do uzyskania efektu odwrotnego do zamierzonego, czyli zniszczenia kamiennej powierzchni.
Jak usunąć przebarwienia na granicie?
Granit ma szerokie zastosowanie ze względu na swoje właściwości. Jest to materiał niezwykle wytrzymały, twardy, odporny na działanie szeregu niekorzystnych czynników zewnętrznych. Nie ma też problemów z utrzymaniem go w czystości, do pielęgnacji nie trzeba nawet używać specjalistycznych środków. Granit wykorzystuje się w altankach, piecach, do wykonania kominków, w łazienkach i kuchniach. Powstają z niego również nagrobki i pomniki. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że przy niewłaściwej pielęgnacji granitu i braku konserwacji zaczyna on tracić swój połysk, stanie się też podatny na zarysowania. Zacieki z wody na granicie i rdzawe plamy nie wyglądają atrakcyjnie, dlatego czas zastanowić się nad tym, jak pozbyć się takich niedoskonałości. Zacząć powinno się od przemycia powierzchni miękką ścierką wykonaną z mikrofibry. Wystarczy zamoczyć ją w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, ewentualnie mleczka do czyszczenia. Z rdzawymi plamami poradzi sobie mieszanka sody oczyszczonej i wody utlenionej. Wystarczy taką pastę wetrzeć w plamę, po czym zmyć ją ciepłą wodą dokładnie i wytrzeć powierzchnię do sucha. W sprzedaży są dostępne też specjalne czyściki, które ułatwiają pozbycie się zabrudzeń z kamienia naturalnego, w tym przebarwień.
Do czyszczenia powierzchni granitowych należy używać preparatów o odpowiednim pH, powinno ono być zasadowe. Kwasy mogą niestety przyczynić się do zrywania granitu i zmatowienia go. Zacieki na granicie w postaci białych plam pojawiają się przede wszystkim na zlewach granitowych. Można jednak szybko się ich pozbyć, rozprowadzając po jego powierzchni mleczko do czyszczenia. Następnym krokiem będzie umycie zlewu przy użyciu miękkiej gąbki, można też posiłkować się szczoteczką do zębów w miejscach trudno dostępnych. Po wyczyszczeniu go i wytarciu do sucha zaleca się wetrzeć olej spożywczy za pomocą miękkiej szmatki, co nabłyszczy powierzchnię zlewu i ochroni przed zabrudzeniami. Można też zastosować odpowiedni impregnat do granitu, który zabezpieczy nawierzchnię kamienia. W przypadku kwaśnych plam, które nie schodzą po zastosowaniu środka czyszczącego pozostaje polerowanie mechaniczne kamienia, w przypadku granitu używa się rzepów diamentowych. Na koniec należy użyć pastę polerską. Jeśli chce się skutecznie i bezpiecznie wyczyścić powierzchnię granitową, to najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie profesjonalnej chemii kamieniarskiej. Szereg produktów renomowanej marki jest dostępnych na stronie https://www.do-kamienia.pl/451-granit-kwarcyt. W asortymencie znajdują się koncentraty usuwające smugi z cementu, białe wykwity, przebarwienia, zielone naloty, porosty, tłuste plamy, pozostałości po farbach czy klejach itd.