Co nam daje energia słońca?

Chyba nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że słońce daje nam bardzo wiele. Słońce jest praktycznie niezbędne do życia. Chociaż da się żyć sporo lat nie widząc słońca, co pokazują przypadki więźniów, jednakże odbija się to negatywnie na zdrowiu. Światło słońca uruchamia bowiem pewne korzystne procesy w organizmie, np. produkcję witaminy D. Światło słońca poprawia także ogólną wydolność ciała, szczególnie układu odpornościowego oraz krążenia.
Ponadto Słońce jest bezpośrednio niezbędne do fotosyntezy, a więc także wzrostu roślin. Rośliny natomiast są podstawą łańcucha pokarmowego. Rośliny są pokarmem roślinożerców oraz po części zwierzęta wszystkożerne. A do tej ostatniej grupy zaliczamy ludzi. Zatem słońce pośrednio żywi ludzkość. A przy okazji również prawie wszystkie pozostałe organizmy.
Oprócz tego słońce dostarcza na Ziemię także energię cieplną. Ten znany fakt, zainspirował ludzi do stworzenia solarów, które przemieniają słoneczną w energię elektryczną. Istnieją obecnie dwie główne techniki.

Fotowoltaika to metoda bezpośredniego przemieniania energii solarnej w elektryczność. Fototermika z kolei przekształca energię solarną w cieplną, i jest stosowana głównie do ogrzewania. Techniki te nadal są stosunkowo nowe, tym niemniej wskutek inwestycji i subwencji licznych rządów, krok po kroku zdobywają coraz większe uznanie.

1 Comment on "Co nam daje energia słońca?"

  1. Taak… zestawy solarne są dzisiaj super modne a i środowisko zyskuje, więc jak jestem jak najbardziej na ZA.

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.