Co musisz wiedzieć o przyczepach samochodowych? Podpowiadamy!

Zmagasz się z ograniczoną przestrzenią ładunkową w Twoim samochodzie? Próbujesz przewieźć wielogabarytowe przedmioty i zastanawiasz się nad bezpieczeństwem? Przyczepa samochodowa może okazać się dla Ciebie idealnym rozwiązaniem! Zanim jednak się na nią zdecydujesz, sprawdź, co musisz wiedzieć o tego rodzaju urządzeniach, by sprzęt był dopasowany do Twoich potrzeb.

Produkcja przyczep samochodowych – najważniejsze pojęcia

Jeśli do tej pory nigdy nie miałeś styczności z produkcją sprzętu doczepianego do haka holowniczego, powinieneś poznać odpowiednią terminologię. Wyjaśniamy najważniejsze pojęcia, które okażą się dla Ciebie pomocne na etapie zakupu i rejestracji przyczep samochodowych od renomowanych producentów.

DMC, czyli Dopuszczalna Masa Całkowita. Określa ona maksymalną całkowitą wagę zestawu: samochodu + przyczepy i jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym. Uzupełnieniem tej informacji jest masa własna, rozumiana jako waga samochodu bez ładunku.

Produkcja przyczep samochodowych koncentruje się na ładowności gotowego wyrobu. Ten parametr określa, jaka jest maksymalna masa ładunku dopuszczona przez producenta. Nadmierne obciążenie skutkuje ryzykiem zniszczenia i wyłącza odpowiedzialność producenta za ewentualne straty.

Holowanie przyczepki samochodowej – co mówią przepisy?

Znajomość przepisów to podstawa, jeśli chcemy bezpiecznie poruszać się po drogach publicznych. Sprawdź, jakie regulacje obejmują produkcję i holowanie platform samochodowych.

Zgodnie z polskim ustawodawstwem, możesz bez przeszkód holować przyczepę na prawie jazdy kategorii B, jeśli masa całego zestawu (łącznie z samochodem) nie przekroczy 3,5 tony. Jest tutaj jednak pewien wyjątek. W sytuacji, kiedy producent opisał swoje urządzenie jako nieprzekraczające granicy 750 kg, masz prawo holować przyczepę nawet wtedy, kiedy DMC zestawu będzie większe niż 3500 kg.

Organy legislacyjne rozróżniają ponadto parametry produkcji elementów hamowanych i niehamowanych. Z rubryki O.1 w dowodzie rejestracyjnym dowiesz się, jaka jest dopuszczalna masa urządzenia wyposażonego we własny system hamulcowy. W polu O.2 poznasz DMC dla przyczep samochodowych bez hamulców.

Producent przyczep samochodowych – skorzystaj z pomocy ekspertów!

Polskie zakłady specjalizujące się w produkcji akcesoriów załadunkowych do aut prywatnych podlegają rozmaitym regulacjom. Wyroby dostarczane na rynek muszą spełniać kryteria jakościowe. Producenci stają więc przed trudnym zadaniem połączenia wymogów formalnych z oczekiwaniami użytkowników. Planujesz inwestycję w nowoczesną przestrzeń załadunkową doczepianą do haka holowniczego? Sprawdź naszą rekomendację!

Bezpieczny sprzęt o uniwersalnym zastosowaniu znajdziesz w ofercie firmy Blyss. Jako renomowany producent przyczep samochodowych, marka Blyss świadczy usługi dla klientów indywidualnych i przedsiębiorców z branży transportowej. Poznaj rozbudowany asortyment i wybierz sprzęt dopasowany do Twoich potrzeb. Skorzystaj z fachowego wsparcia technicznego, dzięki któremu zakupisz  ekonomiczne i dobre jakościowo urządzenia prosto z linii produkcji.

Materiał zewnętrzny