Co każdy ósmoklasista wiedzieć powinien, a niekoniecznie wie? Sprawdź czy jesteś dobrze przygotowany do egzaminu

Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami, a więc czas sprawdzić, czy jest się dobrze przygotowanym. Warto tutaj zauważyć, że z powodu pandemii samo nauczanie nie do końca się sprawdziło, zatem niestety może się okazać, że uczniowie mają zaległości. Ale niestety pojawia się jeszcze inny problem, wszak z powodu przerwy w nauce, a następnie wprowadzenia nauczania online spora grupa dzieciaków do edukacji podchodziła w sposób lekceważący, a jak wiadomo z roku na rok wyniki z egzaminów są coraz gorsze. Aż strach pomyśleć co będzie w tym roku. Dlatego też warto zastanowić się, co każdy ósmoklasista wiedzieć powinien, a niekoniecznie wie.

Trochę o teorii

Cóż, zagadnienia do egzaminu ósmoklasistów są zgodne z podstawą programową, która jest taka sama dla wszystkich szkół. Oznacza to, że w każdej szkole powinno się przerabiać ten sam materiał, co jak się okazuje nie zawsze jest prawdziwe. Szczególnie w przypadku przedmiotów ścisłych, takich jak chemia czy fizyka, występują znaczące różnice. Paradoksalnie, im jest trudniej, tym jest łatwiej, a więc im nauczyciele więcej wymagają, tym uczniowie osiągają lepsze wyniki. Ale aktualnie nie tylko z samym przeprowadzeniem egzaminu może być problem, bo dodatkowo z powodu pandemii uczniowie mają spore zaległości. Owszem wszystko można obejść i skupić się tylko na materiałach wcześniejszych, ale niejako będzie to tylko pójście na łatwiznę, bo inaczej tego nazwać się nie da.

Wiedza, umiejętności, ale i podejście

Każdy uczeń powinien bardzo dobrze znać podstawę programową, oczywiście nie tylko z klasy ósmej, ale także z klas wcześniejszych. Na pewno jednak nie będzie egzaminu z najprostszych zagadnień, choćby z nauki wczesnoszkolnej. Jednak i tak materiały do egzaminu ósmoklasisty są bardzo rozległe. Nie inaczej będzie w tym roku, tutaj również nacisk ma być kładziony przede wszystkim na umiejętność logicznego myślenia, co oznacza, że nie sztuką jest nauczyć się na pamięć, lecz trzeba się uczyć tak, aby pamiętać zagadnienia, a przy tym dodatkowo trzeba je rozumieć.

Co może znaleźć się na egzaminie?

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty warto rozpocząć już teraz, bo to jedyna szansa, na nadrobienie ewentualnych zaległości. Oczywiście sama forma egzaminu nie ulega zmianie, zatem nadal trzeba spodziewać się pytań otwartych i zamkniętych. W przypadku matematyki działów do przerobienia jest sporo, bo to nie tylko ułamki i procenty, ale także geometria. Z kolei egzamin z języka polskiego w dużej mierze oparty jest na tekstach pisanych, gdzie zadaniem ucznia jest szeroko rozumiana analiza i interpretacja, jednak należy zauważyć, że czasem może się okazać, że podany jest fragment dzieła, jednak pytania skonstruowane są tak, aby sprawdzić czy uczeń zna daną lekturą. Jak można się domyślić egzamin z języka angielskiego obejmuje znajomość gramatyki, ale i słówek, a także rozumienia i umiejętność poprawnego pisania.

Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty?

Przygotowanie trzeba rozpocząć już teraz, choć jednak trzeba zauważyć, że uczniowie przez całe lata edukacji zdobywają wiedzę, którą na egzaminie po prostu muszą się wykazać. Nie mniej powtarzanie poszczególnych partii materiału wydaje się koniecznością. Ale może się także okazać, że konieczna będzie samodzielna nauka poszczególnych działów tematycznych, gdyż zaległości okażą się nie do nienadrobienia. Materiały do egzaminu ósmoklasisty ? te słowa często wywołują stres u uczniów, jednak trzeba zauważyć, że umiejętność radzenia sobie ze stresem także jest bardzo ważna, wszak stres ma motywować, a nie paraliżować. Dodatkowo trzeba tutaj zauważyć, że uczeń, który przez lata miał poważne podejście do nauki i nie lekceważył nauczania zdalnego poradzi sobie bez problemu. Nieco inaczej może wyglądać sytuacja w przypadku pozostałych uczniów, którzy już teraz powinni pilnie wziąć się za naukę, no chyba, że wszystko im jedno do jakiej szkoły pójdą.

Co może być na egzaminie? Oczywiście wszystko, a więc wszystko co przerabiało się w klasach 1-8, choć na banalne rzeczy z edukacji wczesnoszkolnej nie ma co liczyć, za to na zadania z ostrosłupów już tak. Zatem każdy uczeń powinien zadać sobie pytanie czy jego podejście do edukacji przez lata nauki w szkole podstawowej było poważne?