Ciekawe miejsca w Bernie

Choć formalnie Berno nie jest stolicą Szwajcarii, to właśnie tam znajdują się siedziby parlamentu i najważniejszych rządowych instytucji. Również to właśnie tam skupia się życie kulturalne i można znaleźć intrygujące zakątki, które z całą pewnością warto zobaczyć czy zwiedzić. Berno to miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć, dlaczego? Wyjaśniamy.

Wizyta w wielu europejskich miastach nie może się obejść bez ,choćby, krótkiego spaceru po starówce. Nie inaczej jest w przypadku Berna, czwartego co do wielkości miasta Szwajcarii. Ważnym elementem Starego Miasta jest z pewnością katedra Berner Münster. Jest to zarazem największa świątynia w skali całego kraju. Początkowo była oczywiście budowana jako kościół katolicki, jednak w wyniku procesów związanych z reformacją później należała do protestantów. O rozmiarach świątyni niech świadczy fakt, że wewnątrz znajduje się, aż dwanaście różnych kaplic! Warto tutaj dodać, że cała berneńska starówka została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. To może być całkiem dobra rekomendacja zwłaszcza dla tych, którzy uwielbiają podziwiać europejską architekturę.

Interesującym elementem zwiedzania Berna może być też wizyta w Centrum Paula Klee. Jest to miejsce, gdzie zebrane są dzieła jednego z wybitniejszych artystów pochodzących właśnie ze Szwajcarii. Ekspozycja zawiera aż około czterech tysiąęcy prac artysty żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Otwarcie centrum nastąpiło w 2005 roku i od tamtego czasu cieszy wielu miłośników sztuki nie tylko ze Starego Kontynentu, ale także z całego świata.

Jeśli z kolei zawitaliśmy do Berna na nieco dłużej niż kilka dni, możemy się wybrać do tamtejszego Dählhölzli Zoo. Na przestrzeni 15 hektarów znajduje się w sumie trzy tysiące zwierząt. Warto tu dodać, że część atrakcji (jak na przykład zoo dla dzieci) jest udostępniona za darmo. Przed wybraniem się w to miejscu, warto więc wcześniej do których miejsc wejdziemy, nie płacąc ani franka. Ten aspekt może być dość ważny jako, że Szwajcaria nie należy do najtańszych państw w Europie. Wśród zwierząt, które możemy podziwiać, spacerując alejkami zoo, są na przykład: niedźwiedzie, dziki, wilki, ale też flamingi, sowy oraz inne gatunki mniej i bardziej egzotycznych ptaków.

Powszechnie wiadomo, że życie w Szwajcarii nie należy do najtańszych. Ceny również mogą okazać się bardzo wysokie. Podobnie szybować może też kurs wymiany walut. Właśnie dlatego przed przyjazdem do Berna czy w ogóle Szwajcarii, warto kupić kilka franków jeszcze w Polsce. Dobrym na to sposobem może być wirtualna wizyta w kantorze, czyli opcja wymiany waluty online. Sam proces przebiega bardzo intuicyjnie i dosłownie w kilka chwil możemy stać się posiadaczem wybranej waluty. Trzeba jedynie wybrać kwotę, jaką chcielibyśmy wymienić. Potem opłacamy transakcję przelewem i podajemy dane do przesyłki. Pieniądze mogą zresztą pojawić się w Państwa domu na kilka sposobów. Kurier może oczywiście przywieźć gotówkę bezpośrednio na domowy adres, pod drzwi! Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by samemu odebrać paczkę w jednym z punktów. Może nim być na przykład sklep Żabka albo kiosk Ruchu. Jeśli jednak równie wygodne będzie odebranie pieniędzy w kantorze, to również żaden problem. Odbiór będzie oczywiście bezpłatny. W tym celu zapraszamy do odwiedzenia naszego punktu wymiany walut Tavex – kantor Katowice, gdzie posiadamy ponad 60 walut z całego świata!